Ach, te święta! Któż z nas ich nie kocha. Święta, święta i po świętach..... Szkoda tylko, że tak szybko mijają...Tak długo wyczekiwane dni wolne od pracy dni, spotkania z rodziną i... suto zastawiony stół uginający się pod ciężarem rozmaitych smakołyków. Z pewnością i w tym roku w czasie Świąt ulegliśmy kulinarnym pokusom....Teraz jednak przychodzi pora na przygotowania do miejmy nadzieję rychłej wiosny i ciepłego lata. Dlatego zapraszamy Państwa do wiosennej lektury....
Prof. dr hab. S. Ignatowicz w swoim artykule zapozna nas z tematyką lamp owadobójczych, ich znaczeniem i zastosowaniem w obiektach hodowli drobiu. Wiadomo, iż zabiegi prewencyjne są podstawą każdego programu zwalczania szkodników, ale mimo ich zastosowania nie zabezpieczymy pomieszczeń inwentarskich tak, że do nich nie będą przedostawać się owady latające. Lampy owadobójcze nie zabiją wszystkich owadów, ale w znacznym stopniu ograniczają populację szkodników, które zasiedliły pomieszczenie. Ich stosowanie jest, więc integralną częścią każdego programu zwalczania szkodników.
Sytuację w unijnej produkcji jaj spożywczych przedstawi prof. S. Wężyk .Wskaże, iż poziom produkcji jaj spożywczych w Unii Europejskiej ulega powoli obniżeniu na skutek rosnącej ilości wprowadzanych restrykcyjnych przepisów prawnych dotyczących warunków środowiskowych i dobrostanu drobiu.
Natomiast w Kąciku Farmera dr inż. A. Rachwał tym razem będzie o postaci mieszanki paszowej. Dla lepszego wykorzystania paszy i przyspieszenia wzrostu ptaków zaleca się podawanie brojlerom mieszanki typu starter w postaci kruszonki, a nie sypkiej. Stosowanie mieszanek paszowych w formie granulowanej polepsza przewartościowanie paszy, a także redukuje jej rozsypywanie .