Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ogólnopolski Informator Drobiarski - czerwiec 2006

19 czerwca 2006

Wydawnictwo: Masterpress
Rok wydania: 2005
ISSN: 1234-7450

Szanowni Państwo,

Niebawem nadejście kalendarzowego lata, a wraz z nim słonecznych i gorących dni... Mimo tego, iż na razie nie jesteśmy rozpieszczani typowo letnią pogodą, musimy myśleć o przygotowaniu się do tego okresu. Dlatego też rozpoczynamy wakacyjne wydania Informatora, których tematyką przewodnią jest LATO W KURNIKU.

Rozpoczynając „letnie” rozważania, w tym numerze skupimy się na wykorzystaniu energii słońca w wentylacji kurnika. W produkcji drobiarskiej występuje potrzeba intensywnej wymiany powietrza, gdyż właśnie w okresie letnich upałów występuje szczególnie wielkie zapotrzebowanie na wymianę powietrza. Tę problematykę szczegółowo omówi mgr inż. A. Chmielowski i mgr inż. A. Bąkowicz.

Jako, że problematyka influenzy ptaków jest wciąż żywa, mgr Antoni Rączka szczegółowo przedstawi zjawisko ptasiej grypy i jej skutków dla polskiego drobiarstwa.

Natomiast w X części KĄCIKA MŁODEGO FARMERA dr A. Rachwał opowie o przygotowaniu brojlerni do zasiedlenia pisklętami.

Życząc udanych przygotowań do letnich upałów...
Redakcja

  • Ptasia grypa i jej skutki dla polskiego drobiarstwa - Antoni Rączka, Wiceprezes Krajowej Rady Drobiarstwa- Izby Gospodarczej.
    Kiedy minęła główna fala „medialnego uderzenia” wokół wirusa „ptasiej grypy” i wytwarzanej psychozy zagrożenia dla życia ludzi, a także wygasły jej pojedyncze ogniska – z wyjątkiem jednego, kiedy piszę ten artykuł, warto już na spokojnie i bez większych emocji przyjrzeć się następstwom tej psychozy. Pojedyncze ogniska złośliwego wirusa H5N1 dotknęły tylko dzikie ptactwo (łabędzie), zaś nie stwierdzono żadnych ognisk u ptactwa domowego. Wracając jeszcze do przeszłości "„medialnego szumu” wokół „ptasiej grypy” pragnę przypomnieć, że został on podjęty w czasie (przełom września/października 2005 r.) kiedy w Polsce, ani w żadnym kraju UE nie stwierdzono ognisk, zaś hipotezy zostały oparte na przypadkach w krajach azjatyckich, gdzie uwarunkowania i bytowanie z ptakami jest nieporównywalne do krajów europejskich. Na pewno „szum” ten został wywołany.
  • Wykorzystanie energii słońca w wentylacji kurnika - mgr inż. A. Chmielowski, mgr inż. A. Bąkowicz, Instytut, Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa, Oddział Poznań
    W produkcji drobiarskiej występuje potrzeba intensywnej wymiany powietrza. Szczególnie wielkie zapotrzebowanie na wymianę powietrza jest w okresie letnich upałów. Wyraża się to w Polsce letnim wskaźnikiem wymiany powietrza max. 6m3/h/kg masy ciała ptaków. Badacze (L. Vest, B.L.Tyson) z University of Georgia sugerują wymianę powietrza przy 37,80C na poziomie 3,75m3/h/kg. Europejskie Standardy Najlepszych Technologii podają wymaganą wymianę powietrza 2,5 – 6m3/h/kg wg źródeł niemieckich, a z Portugalii pochodzi ustalenie tego parametru dla brojlerów rzędu 3,6m3/h/kg natomiast skrajna wartość dla brojlerów wg danych belgijskich wynosi 1m3/h/kg.
  • PRAKTYCZNE IMFORMACJE DOTYCZĄCE OPŁACALNEJ PRODUKCJI BROJLERÓW cześć X – dr inż. Alina Rachwał Poznań -  PRZYGOTOWANIE BROJLERNI DO ZASIEDLENIA PISKLĘTAMI
     Właściwe przygotowanie budynku i sprzętu przed wprowadzeniem piskląt jest ważnym czynnikiem oddziaływującym na wyniki wychowu brojlerów. Należy więc wykonać szereg czynności związanych z zapewnieniem odpowiednich warunków higienicznych w kurniku. Przede wszystkim trzeba usunąć wszelkie pozostałości po poprzednim stadzie, a sprzęt dobrze wymyć i zdezynfekować..

Adres redakcji:
Ogólnopolski Informator Drobiarski
"MASTERPRESS" Sp. z o.o.
ul. Metalowa 4
10-603 Olsztyn
tel. (89) 533 44 04
fax (89) 533 43 30
e-mail: drobiarski@masterpress.com.pl
Internet: http://www.masterpress.com.pl/


POWIĄZANE

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

Praca dla opiekunek w Niemczech to nie tylko źródło dochodu, ale także możliwość...

Każda firma z sektora rolniczego wie, jak trudno jest walczyć o uwagę klientów, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę