Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ogólnopolski Informator Drobiarski 2(173) luty 2006

26 stycznia 2006

Wydawnictwo: Masterpress
Rok wydania: 2005
ISSN: 1234-7450

Szanowni Państwo,

Oddając w Państwa ręce lutowe wydanie Informatora chcemy zwrócić szczególną uwagę na szeroko pojętą tematykę żywieniową, ale także na wciąż istniejące na świecie zagrożenie ptasią grypą. Trudno zaprzeczyć, iż zagrożenie influenzą, nagłaśniane dodatkowo przez media, jest źródłem zniechęcenia konsumentów do mięsa drobiowego i jego przetworów a zatem pewnego kryzysu drobiarskiego i spadku rentowności tej gałęzi produkcji zwierzęcej. O tym przeczytać będą mogli Państwo w I części artykułu  Tomasza Stenzela oraz prof. dr hab. Andrzeja Koncickiego pt. „Ptaki wolnożyjące jako  źródło patogenów  dla drobiu w chowie intensywnym”.

Z pewnością każdy z nas zdaje sobie sprawę, iż coraz większą wagę przywiązuje się do żywienia niosek, jako istotnego czynnika warunkującego osiągnięcie dobrych wyników produkcyjnych i  uzyskania produktu o najwyższej jakości. Ogromny postęp genetyczny sprawił, że współczesne mieszańce kur nieśnych odznaczają się bardzo dużymi możliwościami produkcyjnymi. Zatem zapraszamy do lektury artykułu dr Katarzyny Połtowicz o wpływie żywienia niosek na ich produkcyjność i jakość jaj spożywczych.

Od wielu już lat, w produkcji drobiarskiej obserwuje się stały wzrost wyników produkcji w postaci zwiększania tempa wzrostu i końcowej masy ciała oraz zmniejszenia zużycia paszy. Szczególnie duży postęp osiągnięto w odchowie kurcząt brojlerów i indyków rzeźnych. Dlatego też o wybranych dodatkach stosowanych w żywieniu drobiu opowie dr Krzysztof Pudyszak.

Życzymy przyjemnej lektury
Redakcja

  • WYBRANE DODATKI PASZOWE STOSOWANE W ŻYWIENIU DROBIU
    Dr inż. Krzysztof Pudyszak
    Katedra Drobiarstwa, UWM w Olsztynie
    Od wielu już lat, w produkcji drobiarskiej obserwuje się stały wzrost wyników produkcji w postaci zwiększania tempa wzrostu i końcowej masy ciała oraz zmniejszenia zużycia paszy. Szczególnie duży postęp osiągnięto w odchowie kurcząt brojlerów i indyków rzeźnych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat odnotowano wzrost masy ciała kurcząt brojlerów o ok. 80%, a indyków rzeźnych o 40-50% (tabela 1). W tym samym czasie, znacznie zmniejszyło się także zużycie paszy, u kurcząt brojlerów z 2,2 kg do 1,9 kg, a u indyków rzeźnych z 3,0 do 2,6 kg.
  • WPŁYW ŻYWIENIA NIOSEK NA ICH PRODUKCYJNOŚĆ I JAKOŚĆ JAJ SPOŻYWCZYCH
    Dr Katarzyna Połtowicz
    Ogromny postęp genetyczny sprawił, że współczesne mieszańce kur nieśnych odznaczają się bardzo dużymi możliwościami produkcyjnymi. Równocześnie ptaki te są coraz bardziej wymagające i do uzyskania dobrych wyników ekonomicznych konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Coraz większą wagę przywiązuje się zatem do żywienia niosek, jako istotnego czynnika warunkującego osiągnięcie dobrych wyników produkcyjnych i  uzyskania produktu o najwyższej jakości.
  • PTAKI WOLNOŻYJĄCE JAKO  ŹRÓDŁO PATOGENÓW  DLA DROBIU W CHOWIE INTENSYWNYM
    CZ. I. CHOROBY DROBIU ZWALCZANE Z URZĘDU
    Tomasz Stenzel, prof. dr hab. Andrzej Koncicki
    Zespół Chorób Ptaków Katedry Chorób Zakaźnych i Inwazyjnych
    Wydziału Medycyny Weterynaryjnej
    Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
    w Olsztynie
    Z teoretycznego punktu widzenia przeniesienie się jakichkolwiek zarazków chorobotwórczych z ptaków wolnożyjących na drób w chowie masowym jest niemożliwe. Odpowiednia izolacja środowiska chowu drobiu powinna być wystarczającą barierą zabezpieczającą przed transmisją patogenów z dzikiego ptactwa. Jednak widmo wystąpienia niektórych chorób nadal spędza sen z oczu wielu hodowcom. Istniejące obecnie na świecie zagrożenie influenzą, nagłaśniane dodatkowo przez media, jest źródłem zniechęcenia konsumentów do mięsa drobiowego i jego przetworów a zatem pewnego kryzysu drobiarskiego i spadku rentowności tej gałęzi produkcji zwierzęcej. Dodatkowe straty ekonomiczne spowodowane być mogą wprowadzeniem procedur przeciwepizootycznych

Adres redakcji:
Ogólnopolski Informator Drobiarski
"MASTERPRESS" Sp. z o.o.
ul. Metalowa 4
10-603 Olsztyn
tel. (89) 533 44 04
fax (89) 533 43 30
e-mail: drobiarski@masterpress.com.pl
Internet: http://www.masterpress.com.pl/


POWIĄZANE

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

Praca dla opiekunek w Niemczech to nie tylko źródło dochodu, ale także możliwość...

Każda firma z sektora rolniczego wie, jak trudno jest walczyć o uwagę klientów, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę