Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ogólnopolski Informator Drobiarski 12(171) grudzień 2005

8 grudnia 2005

Wydawnictwo: Masterpress
Rok wydania: 2005
ISSN: 1234-7450

Szanowni Państwo,

Przed nami najmilszy okres w roku –  święta Bożego Narodzenia. Za oknami płatki śniegu, które przypinają, że to już grudzień. To czas refleksji, ale także przyszłorocznych planów i postanowień.

W tak miłej atmosferze pragniemy oddać w Państwa ręce ostatnie w tym roku wydanie Informatora, mając tym samym nadzieję, iż w przyszłym roku pozostaną Państwo z nami.

W grudniowym numerze przeczytamy mi.in. o odbywających się po raz drugi w Olsztynie Międzynarodowych Targach - FERMA BYDŁA, ŚWIŃ I DROBIU.

W trakcie lektury artykułu prof. J. Grochowicza zapoznamy się z rolą właściwości fizycznych surowców paszowych w procesach produkcji mieszanek paszowych.

Dr . Bugajak zapozna  nas z syndromem wodobrzusza u kurcząt brojlerów.

Dr A. Rachwał odpowie na pytanie czy żwirek w żywieniu drobiu jest rzeczywiście niezbędny.
O odstraszaniu dzikich ptaków z terenu ferm jako sposobie walki z ptasią grypą dowiemy się z artykułu dr E. Giejbowicza.

Na zbliżające się Święta pragniemy złożyć Państwu życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości oraz ciepłej rodzinnej atmosferze. Kolejny zaś Nowy Rok niech będzie czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.

Redakcja

  • Prof. dr hab. J. Grochowicz - Rola właściwości fizycznych surowców paszowych.
    Uwagi ogólne
    Lista surowców jako składników mieszanek paszowych na świecie jest dość szeroka, licząca kilkaset pozycji, ale w praktyce nie przekracza dwudziestu, co jest podyktowane ich dostępnością na rynku i ceną. Większość z nich występuje w formie sypkiej, a tylko nieliczne surowce i dodatki wprowadzane są do mieszanek w formie ciekłej.
    W kolejnych publikacjach przedstawione będą zasady racjonalnego postępowania z surowcem, sposobami ich obróbki oraz wymaganiami stawianymi maszynom w procesach tworzenia i stabilizacji składu pasz wieloskładnikowych.
  • Dr E. Giejbowicz -  PTASIA GRYPA: odstraszanie dzikich ptaków z terenu ferm
    Ptasią grypę przenoszą dzikie ptaki
    Śmiertelnie niebezpieczny wirus ptasiej grypy grozi pandemią – masową epidemią przekraczającą granice krajów i regionów. Choroba rozprzestrzeniona na terenie Chin, Mongolii i Kazachstanu coraz bardziej zbliża się do granic Polski. Ostatnio stwierdzono przypadki ptasiej grypy w niektórych regionach Rosji, w Grecji, Rumunii i Bułgarii. Choroba jest przenoszona za pośrednictwem dzikich ptaków. Szczególnie groźne są dziko żyjące kaczki, u których choroba przebiega bezobjawowo. Wirus ptasiej grypy namnaża się w przewodzie pokarmowym ptaka i jest wydalany z pomiotem. W ciele padłego ptaka w temperaturze 4°C wirus może przetrwać nawet do 20 dni.
  • Dr Piotr Bugajak - Syndrom wodobrzusza u kurcząt brojlerów
    Każdy organizm jest jedną całością. Gdy dany narząd zaczyna źle wypełniać funkcje życiowe, cały organizm zaczyna cierpieć. To taka bardzo znana prawda, która znajduje całkowite potwierdzenie w przypadku wystąpienia syndromu wodobrzusza (ang. Ascites syndrome, AS).
  • Dr inż.  Alina Rachwał - Czy żwirek w żywieniu drobiu jest rzeczywiście niezbędny?
    Budowa przewodu pokarmowego drobiu wskazuje na szybkie tempo przebiegu procesów trawiennych. Podobna jest ona częściowo do układu trawiennego zwierząt roślinożernych, a częściowo - zwierząt mięsożernych. Ptaki do ssaków roślinożernych zbliża obecność wola i dwuczęściowego żołądka.

Adres redakcji:
Ogólnopolski Informator Drobiarski
"MASTERPRESS" Sp. z o.o.
ul. Metalowa 4
10-603 Olsztyn
tel. (89) 533 44 04
fax (89) 533 43 30
e-mail: drobiarski@masterpress.com.pl
Internet: http://www.masterpress.com.pl/


POWIĄZANE

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

Praca dla opiekunek w Niemczech to nie tylko źródło dochodu, ale także możliwość...

Każda firma z sektora rolniczego wie, jak trudno jest walczyć o uwagę klientów, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę