Strzelin to niewielkie, liczące ok. 13 tys. mieszkańców miasto, położone na pograniczu Równiny Wrocławskiej i Wzgórz Strzelińskich. Tu swoją siedzibę ma Powiatowy Bank Spółdzielczy. Mimo, iż bank w obecnej formie organizacyjnej istnieje dopiero od niespełna dwóch lat, to pochwalić się może tradycjami już niemal półwiecznymi. Powstał bowiem w wyniku fuzji obchodzących w ubiegłym roku pięćdziesięciolecie swojego istnienia Banków Spółdzielczych: w Przewornie i Strzelinie oraz liczącego sobie 25 lat (pełniącego funkcję banku przejmującego) Banku Spółdzielczego w Borowie. Działanie banku w Strzelinie obejmuje - poza powiatem strzelińskim - także tereny powiatów: średzkiego, trzebnickiego, ząbkowickiego, wrocławskiego i dzierżoniowskiego oraz miasta Wrocław i gminy Grodków. Bank obsługuje budżety trzech gmin oraz ponad 13 tys. rachunków bieżących i terminowych. Mimo silnej konkurencji ze strony banków komercyjnych, takich jak Bank Zachodni SA, Cukrobank SA, PKO BP, uzyskuje znaczące wyniki finansowe. W ciągu ubiegłego roku o 22 proc. wzrosła liczba depozytów, a o 20 proc. liczba udzielonych kredytów. W roku 2000 strzeliński bank znalazł się na liście 100 największych banków spółdzielczych Zrzeszenia Krajowego Banków Spółdzielczych; w ogólnopolskim konkursie "Wirtuozi Polskiej Finansjery" w kategorii "Banki Spółdzielcze" uplasował się na XI miejscu, na miejscu I pod względem dynamiki rozwoju i na III miejscu pod względem jakości aktywów, ponadto osiągnął najlepszy wynik finansowy spośród banków, zrzeszonych w Dolnośląskim Banku Regionalnym SA.
Zdaniem prezesa banku Zdzisława Kozickiego, sukcesy te bank zawdzięcza przede wszystkim dobrej znajomości rynku lokalnego, a także cenie oferowanych produktów (atutem banku jest to, iż ceny te ustalane są na miejscu), profesjonalnej kadrze (100 proc. pracowników banku spełniło wymogi Standardów Kwalifikacyjnych w Bankowości Polskiej) oraz w dużym stopniu przeprowadzonej zmianie organizacyjnej.
W wyniku dokonanych fuzji nastąpił wzrost funduszy własnych PBS w Strzelinie, który pozwolił na obsługę kredytową większych niż wcześniej podmiotów gospodarczych. Zresztą, jak głosi hasło reklamowe banku, to klienci właśnie są jego najlepszym kapitałem. Chcąc jeszcze lepiej spełniać ich oczekiwania, w trosce o szybszą i bardziej komfortową obsługę, unowocześniane są systemy komputerowe, a w obiektach należących do banku prowadzone są remonty kapitalne sal operacyjnych, by zarówno pracownicy, jak i klienci banku mogli przebywać w bezpiecznych i estetycznych pomieszczeniach. Powiatowy Bank Spółdzielczy w Strzelinie, podobnie jak pozostałe banki tego sektora w Polsce, znajduje się w fazie kolejnej transformacji organizacyjnej, związanej z wejściem 28 stycznia br. nowej ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Prezes Kozicki obawia się jednak, iż ta regulacja prawna może okazać się niewystarczającą do rozwiązania dotychczasowych problemów sektora i być mało pomocną w procesie jego konsolidacji. Na pytanie, jaka jest recepta na osiąganie tak wymiernych sukcesów, prezes Zdzisław Kozicki odpowiada krótko - Praca, praca i jeszcze raz praca. Zaznacza jednak od razu, iż musi być ona odpowiednio zorganizowana i wsparta zaangażowaniem wszystkich pracowników oraz pomocą ze strony jego władz statutowych, takich jak członkowie, a szczególnie Rada Nadzorcza. Wprawdzie jubileusze działalności banków, z których powstał Powiatowy Bank Spółdzielczy w Strzelinie, przypadały w roku ubiegłym, nie świętowano ich, uznając, iż lepiej będzie obchodzić je w już w pełni ukształtowanej strukturze. Prezes Zdzisław Kozicki obiecuje jednak, że w bieżącym roku "zaległości" te zostaną nadrobione. Wypada więc tylko życzyć bankowi, jego władzom i pracownikom sukcesów, przynajmniej na miarę tych odniesionych w roku poprzednim.