Adama_poleposition_15.03_30.04

Praca na roli bądź w lesie, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o oponach

28 grudnia 2020
Praca na roli bądź w lesie, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o oponach

Praca za pomocą dużego sprzętu takiego jak traktor jest bardzo trudna i wyczerpująca, ale zawsze jest możliwość ją sobie umilić poprzez dobór odpowiednich opon, gdzie w skład wchodzi wiele innym czynników takich jak rodzaj gumy, średnica, czy wysokość. Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się poniżej.

W jaki sposób dobrać opony do pojazdu rolniczego?


Przy zakupie opon rolniczych skupiamy swoją uwagę przede wszystkim na charakterze pracy naszego traktora, co jest bardzo ważne, ponieważ dobór opon jest zależny od rodzaju pracy. Na przykład jeśli pracujemy naszą maszyną w lesie to opony będą różnić się od tych używanych na przykład na polu uprawnym. Mówiąc o oponach które będą służyć do przemieszczania się po nierównym terenie na przykład lesie, ważne jest, aby była złożona z dużej ilości włókien, aby zapobiec przedziurawieniu, gdy najedziemy na ostry kamień ewentualnie korzenie drzew. Jeśli chodzi o opony do pracy na mniej wyboistym terenie - mówimy tutaj o polu - bardzo ważne jest aby traktor nie zakopał się w ziemi. Opony powinny być radialne i jak najbardziej stabilne. Opony rolnicze przeznaczone do transportu powinny mieć największą styczność względem podłoża, aby uzyskać jak największe tarcie.

 Jak dobrać rozmiar opony do naszego traktora?


Bardzo ważną kwestią jest rozmiar opony. Jak dobrać prawidłowe opony? W tym może pomóc firma hurtopony, czyli dystrybutor opon.


Na przykład jeśli posiadamy rozmiar opony powiedzmy 14.9 R 24 możemy je zamienić na koła 380/85 R 24 bądź na 420/70 R 24 ewentualnie jeśli to jest nadal za mało można zastosować 480/65 R 24 serii 65. Nie ma żadnego problemu, aby zamienić nasze aktualne ogumienia na szersze lub węższe przy zachowaniu identycznej wysokości co da nam odpowiednią stabilność pojazdu, a co najważniejsze po wszelkich zabiegach nasz sprzęt nie straci prawidłowej pracy napędu rolniczego. Natomiast jeśli jesteśmy jeszcze bardziej wymagającą klientelą możemy więcej czasu poświęcić na dobranie opon pod względem objętości, profilu czy opony mają być wąskie, a nawet zadbać o międzynarzędzia.

 Kiedy warto wymienić opony na nowe?


Opony rolnicze jak dobrze wiadomo nie są drobnym wydatkiem, największą przeszkodą zazwyczaj jest wysoka cena opon, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, choć nie ukrywajmy, że zawsze warto w nie zainwestować kiedy jest tylko potrzeba, aby poprawić efektywność naszej pracy a co najważniejsze ją przyśpieszyć. Gdy jedziemy traktorem i jesteśmy w stanie wyczuć jakieś nierówności co zawsze jest zauważalne przy przemieszczaniu się równą drogą to już jest znak, że coś jest nie tak z oponami, przy większej weryfikacji stanu faktycznego opon możemy zobaczyć wybrzuszenia i popękania na krawędziach opony, a dalsza praca może nas zaskoczyć, gdyż pewnego razu możemy mieć trudność z wyjechaniem z poszczególnych miejsc na przykład błota, a nawet miękkiego zmielonego gruntu.

 Opony ekologiczne czy warto?


W świecie opon rolniczych częstym dylematem jest to czy nie pokusić się o zastosowanie opon ekologicznych. Generalnie nie różnią się one wyglądem od tradycyjnej opony, ale zamienne są elementy ogumienia na inne kompozyty i używa się mieszanki innego typu, aby opona spełniała swoją podstawową funkcję, a same w sobie posiadają inny kształt bieżnika i jest on płytszy. Jeśli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem warto sprawdzić FarmKing oraz ogólnopolski dystrybutor opon marki Taurus Kleber Michelin.

 

 


POWIĄZANE

– Pomimo światowego kryzysu wywołanego pandemią, handel zagraniczny produktami r...

Zakład Technologii Żywności i Żywienia Człowieka Uniwersytetu Rzeszowskiego prze...

W dniu 19 kwietnia 2021 r. Ambasada RP w Pekinie poinformowała o zakończeniu z d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę