aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Powstała Koalicja na rzecz Rozwoju Rynku Żywności Bio

29 listopada 2018
Powstała Koalicja na rzecz Rozwoju Rynku Żywności Bio

Pod patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi powstała Koalicja na rzecz Rozwoju Rynku Żywności Bio - poinformowało PAP Carrefour Polska. Celem działania koalicji ma być m.in. podjęcie inicjatyw prowadzących do budowy rynku żywności bio i podniesienie poziomu wiedzy konsumentów.

Członkami założycielami są przedstawiciele Carrefour Polska, Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz stowarzyszenia Ekołan - wynika z komunikatu przekazanego PAP przez Justynę Kolczyńską z biura prasowego Carrefour Polska.

Jak wynika z danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych obserwuje się regres w produkcji żywności ekologicznej, a wielkość powierzchni upraw ekologicznych w Polsce spada systematycznie i wynosi obecnie 500 tys. hektarów. Pomimo tego, tempo sprzedaży żywności bio utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, ale w dużej mierze wskutek zwiększonego importu.

Według koalicji, rolnicy i producenci ekologiczni wciąż stanowią niszę na polskim rynku żywnościowym i napotykają na liczne bariery strukturalne. Rynek żywności ekologicznej w Polsce znajduje się obecnie w stanie kryzysu ze względu na brak aktywnych działań skierowanych do jego uczestników, chociaż obserwuje się duże zainteresowanie konsumentów produktami ekologicznymi. Zdaniem koalicji "wymaga to pilnych aktywności wspierających jego uczestników, także w świetle przyjętego w lipcu rządowego Planu dla Wsi, stawiającego na rozwój produkcji żywności wysokiej jakości, jako elementu rozwoju rolnictwa".

"Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce kompleksowo zająć się zagadnieniem rynku ekologicznego. Aby pomóc rolnikom chcemy podejmować działania w zakresie ułatwienia procesu certyfikacji oraz uproszczenia procedur i niezbędnych ram prawnych - zapewnił cytowany w komunikacie doradca w Gabinecie Politycznym ministra rolnictwa Karol Krajewski.

Jak zauważył cytowany również prezes Carrefour Polska, Christophe Rabatel, "dzisiejszy konsument jest coraz bardziej świadomy wpływu żywienia na zdrowie, a naszą misją jest zaoferowanie mu produktów, których szuka i potrzebuje. Od obecnego roku realizujemy strategię mającą na celu demokratyzację żywności ekologicznej tak, aby była dostępna dla każdego".

Z kolei zdaniem prof. dr hab. Ewy Rembiałkowskiej z Katedry Żywności Funkcjonalnej, Ekologicznej i Towaroznawstwa SGGW, Polacy szukają zdrowej żywności, dlatego w prace koalicji włączyło się aktywnie także środowisko naukowe.

"Dostrzegam ogromną potrzebę promowania zrównoważonej produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności, informowania oraz edukowania konsumentów w zakresie podstawowych, praktycznych zasad i sposobów identyfikacji ekologicznych produktów spożywczych, w tym pod kątem ich krajowego i lokalnego pochodzenia" - powiedziała również cytowana prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej Krystyna Radkowska.

Zadaniem koalicji, jak wynika z komunikatu, ma być wypracowanie standardów działania, rozwiązań problemów, opracowania gotowych projektów w zakresie gospodarczym, handlowym, edukacyjnym, społecznym i zdrowotnym, dotyczących rozwoju rynku żywności bio oraz upowszechnia wiedzy z tego zakresu wśród producentów, przetwórców, handlowców oraz konsumentów.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Przypominjący medium społecznościowe „X” (dawny Twitter) Sejm „X” (zbieżność naz...

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę