Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Porozmawiajmy o mleku … w Szkole Rodzenia

25 czerwca 2018
Porozmawiajmy o mleku … w Szkole Rodzenia

W dniu 13 czerwca 2018 r. odbyło się inauguracyjne spotkanie w Szkole Rodzenia przy Szpitalu Miejskim w Białymstoku w ramach projektu „Porozmawiajmy o mleku” finansowanym z Funduszu Promocji Mleka. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony młodych rodziców. Uczestniczyło w nim ok. 60 par oczekujących potomstwa. W czasie spotkania ekspert projektu dr n. med. Irena Białokoz-Kalinowska, znakomity alergolog i pediatra zaprezentowała najnowsze doniesienia ze świata nauki dotyczące znaczenia mleka i produktów mlecznych w jadłospisie kobiet w ciąży i karmiących.


W swoim wystąpieniu udowodniła, iż artykuły mleczne są kluczowe w zachowaniu zdrowia mamy i dziecka. Mleko i jego przetwory stanowią znakomite źródło wapnia, który stanowi budulec układu kostnego, bierze aktywny udział w przewodzeniu impulsów bioelektrycznych oraz stabilizuje ciśnienie krwi. Ponadto nabiał zawiera w swoim składzie „super białko” laktoferynę wzmacniającą odporność i zapobiegającą infekcjom wirusowym jak i bakteryjnym. Co więcej składnik ten mleka chroni przed deficytem żelaza, a nawet uzupełnia je. W mleku i jego przetworach znajdziemy także magnez łagodzący i chroniący przed zaburzeniami nastroju oraz bolesnymi kurczami kończyn dolnych. Kobiety w ciąży i karmiące powinny także pamiętać o cholinie, występującej w postaci naturalnej w nabiale. Jak twierdzą naukowcy niski poziom tego składnika odżywczego w organizmie matki może powodować wystąpienie wad cewy nerwowej u dziecka, doprowadzić do przedwczesnego porodu lub niskiej masy urodzinowej dziecka.


Doktor Irena Białokoz – Kalinowska odniosła się także do kontrowersji związanych z cukrem mlecznym – laktozą. Słuchacze byli poruszeni informacją, iż w mleku matki występuje więcej laktozy niż w mleku krowim. W mleku kobiecym jest aż 7,0g/100ml lakozy, zaś w mleku krowim 4,8g/100ml. Co więcej cukier mleczny cenny jest dla dziecka ponieważ dostarcza energii, ułatwia wchłanianie takich pierwiastków jak: Ca, Zn, Mg, obniża indeks glikemiczny i daje uczucie sytości.


Na koniec swojego wystąpienia zostało podkreślone, iż medycyna w zakresie leczenia alergii pokarmowych stawia na tolerancję, a nie na eliminację produktów mogących mieć działanie uczulające. Podawanie niewielkiej ilości produktów pod nadzorem lekarza sprawia, iż dziecko/ organizm człowieka może nabyć tolerancji na pokarmy wcześniej powodujące objawy.



Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę