W związku z prowadzonymi działaniami wojennymi na terenie Ukrainy dopuszczalne jest kwalifikowanie do pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020 obywateli tego kraju.
Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej wystosował pismo do organizacji Partnerskich uczestniczących w Podprogramie 2021. Poinformował w nim, że w związku z kryzysem uchodźczym związanym z działaniami wojennymi na terenie Ukrainy, od dnia 24 lutego 2022 r. dopuszczalne jest kwalifikowanie do pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020 obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Rzeczpospolitej Polskiej. Postanowienie to obowiązuje do czasu przekazania nowych wytycznych.
POPŻ kieruje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, natomiast KOWR jest jego beneficjentem i instytucją pośredniczącą. Jako beneficjent KOWR odpowiada za przygotowanie i przeprowadzanie w procedurze zamówień publicznych przetargów na dostawy artykułów spożywczych do magazynów organizacji partnerskich. Jako instytucja pośrednicząca KOWR sprawuje nadzór nad dostawami żywności do magazynów organizacji partnerskich o zasięgu ogólnopolskim lub ponadregionalnym (OPO) przez wykonawców, dystrybucją żywności oraz realizacją działań towarzyszących.
KOWR