aaa_TSW_2023
CTR_2023

Popularne modele ciągników Ursus pozostające nadal w użyciu

2 lutego 2023
Popularne modele ciągników Ursus pozostające nadal w użyciu

Ciągniki rolnicze marki Ursus cieszą się niesłabnącą popularnością wśród polskich rolników. W gospodarstwach rolnych nadal możemy spotkać takie modele jak m.in. C-330, C-360 czy C-385. Czym zdobyły one tak dużą sympatię? Jaką jest ich charakterystyka i w jaki sytuacjach warto na nie postawić? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Ursus C-330 to ciągnik rolniczy produkowany przez 20 lat

Pierwszym modelem, o którym warto wspomnieć, jest Ursus C-330. Maszyna ta produkowana była w latach 1967-1987, jednak nadal cieszy się bardzo dużą popularnością wśród polskich rolników. Swoje zastosowanie znajduje głównie na gospodarstwach do 15 hektarów, jednak często pełni również rolę maszyny pomocniczej przy gospodarkach o większej powierzchni.

Model C-330 znakomicie sprawdza się we współpracy z innymi maszynami (np. pługiem). Swoje przystosowanie do pracy na małych gospodarstwach zawdzięcza on niewielkim rozmiarom i zwrotności. Wśród jego zalet wymienić można także odporność na pracę w niskich temperaturach, niską ilość spalanego paliwa, a także możliwość regulacji prześwitu i rozstawu kół.

Ursus C-360, nowocześniejszy model wyprodukowany w dużym nakładzie

Kolejnym modelem Ursusa, który nadal możemy spotkać na polskiej wsi, jest C-360. W latach 1976-1994 wyprodukowano około 282 000 sztuk tych maszyn. Drugą generację wspomnianego ciągnika produkowano w latach 2015-2017. Popularna „sześćdziesiątka” nadal cieszy się dużym uznaniem ze względu na swoją wszechstronność.

Może być ona wykorzystywana zarówno w małych, jak i dużych gospodarstwach. Jego wymiary i wytrzymała budowa pozwalają na współpracę z innymi maszynami rolniczymi jak m.in. pługi i opryskiwacze. W latach 1981-1993 produkowano zmodyfikowaną wersję, Ursus C-360-3P. Zastosowano w niej nowy silnik, który charakteryzował się mniejszym zużyciem paliwa, mniejszym zadymieniem spalin i obniżonym poziomem hałasu. Rolnicy ciągle używający tych maszyn mogą nadal bez trudu zdobyć części zamienne do Ursusa.

Ursus C-385 to duży ciężki ciągnik

Uznaniem wśród polskich rolników cieszy się również produkowany w latach 1969-1983 Ursus C-385. Należy on do ciężkich ciągników przeznaczonych do wykonywania bardziej wymagających prac. Wykorzystywany jest m.in. do prac rolniczych, transportowych, a także komunalnych oraz pomocniczych. Jest on bratem bliźniakiem modelu C-382.

Ursus C-385 w porównaniu do swojego poprzednika jest w wyposażony w lepszy silnik, skrzynię przekładniową oraz most napędowy tylny i przedni. Zmianie nie uległa prędkość maksymalna, jednak model ten posiada wydajniejszy podnośnik o udźwigu 1700 kg. Sprawia to, że znakomicie sprawdza się on w przypadku ciężkich, wymagających prac.


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę