Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ponad 1500 osób w tym 200 przebierańców, świętowało Noc Kupały w Ogrodach Hortulus Spectabilis!

27 czerwca 2019
Ponad 1500 osób w tym 200 przebierańców, świętowało Noc Kupały w Ogrodach Hortulus Spectabilis!

21 czerwca w ogrodach zabrzmiały słowiańskie pieśni i zapłonęły ogniska. Tańce, zabawy i słowiańskie opowieści nie miały końca. Nad płomieniami zawisły kociołki, w których gotowano dawne i zapomniane potrawy.

Nie zabrakło również tańców w rytmie słowiańskiej nuty. Sekcja średniowieczna Krajka zaprezentowała dawne kroki taneczne i wciągnęła publiczność w wir średniowiecznego tańca. Duzi i mali Słowianie mogli wziąć również udział w animacjach ruchowych oraz plastycznych. Pod okiem Gminnego Ośrodka Kultury w Będzinie można było m.in.: narysować mityczny kwiat paproci.
    
Według legend zakwita on tylko raz w roku, właśnie w Noc Kupały. Ten kto go odnajdzie zazna szczęścia i dostatku już do końca swoich dni. W ogrodach znaleźli się śmiałkowie, którzy skuszeni takim dobrobytem postanowili go odnaleźć. Zabawa z użyciem kodów QR przeprowadziła poszukiwaczy przygód, po ogrodowych zakamarkach, ale co znaleźli… tego nie wie nikt!    
    
Dawniej podczas Nocy Kupały panny plotły wianki, które były symbolem ich panieństwa. Następnie puszczały je na wodę. Wyłowienie wianka przez mężczyznę oznaczało rychłe zamążpójście takiej panny, a jego zatonięcie nieszczęście. Podczas obchodów Nocy Kupały ogromną popularnością cieszyły się warsztaty plecenia wianków. Tysiące gałązek drzew, krzewów, ziół, a przede wszystkim polnych i ogrodowych kwiatów posłużyły do zrobienia setek wianków. Najpiękniejsze wianki nagrodzono. Po konkursie, kolorowy korowód przebierańców przemaszerował nad jezioro by w ślad dawnego zwyczaju puścić je na wodę.
    
Noc Kupały to również doskonała okazja do spotkania z mitologią słowiańską. W pobliżu Kamiennego Kręgu powstała wystawa mitologicznych Bestii Słowiańskich. Tam można było bliżej poznać takie postacie jak: Bełt, Mamuna, Bieda czy Chochlik. Wiele współczesnych określeń wywodzi się właśnie z mitologii słowiańskiej. Kto z nas nie zna powiedzeń „nie marudź” lub „licho wzięło”?

Po tańcach, zabawach i swawolach goście ogrodów mogli wyciszyć się i naładować wewnętrzne baterie podczas jogi. Zajęcia poprowadziła Aneta Mikulska w miejscu szczególnie energetycznym – w Kamiennym Kręgu. Miłośnicy tej sztuki w wyjątkowej scenerii mogli uczcić Światowy Dzień Jogi, przypadający właśnie na 21 czerwca.
   

 

Biuro prasowe Ogrodów Hortulus Spectabilis


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę