Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Polsko-niderlandzkie spotkanie eksperckie

22 stycznia 2021
Polsko-niderlandzkie spotkanie eksperckie
MRiRW

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik uczestniczył dziś w polsko-niderlandzkim spotkaniu eksperckim. Podczas spotkania realizowanego w formie wideo wymieniano informacje i doświadczenia w zakresie Krajowych Planów Strategicznych oraz zdrowia i dobrostanu zwierząt. Wiceminister Bartosik otworzył rozmowy ze strony polskiej. Ze strony niderlandzkiej dyskusję otworzył zastępca dyrektora generalnego ds. rolnictwa w Ministerstwie Rolnictwa, Przyrody i Jakości Żywności Królestwa Niderlandów Guido Landheer.

 

Sekretarz stanu wskazał, iż Polskę i Królestwo Niderlandów łączy bardzo dobra wieloletnia współpraca, w szczególności w obszarze rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

– Współpraca ta stale się rozwija pomimo trwającej pandemii COVID–19, która boleśnie dotknęła Polskę, Niderlandy i całą światową gospodarkę.  Mimo trudnych warunków wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi między Polską i Królestwem Niderlandów przebiega bez zakłóceń – podkręcił wiceminister Bartosik.

Dyrektor Landheer podkreślił znaczenie wspólnego działania na forum UE w rozwiązywaniu wielu problemów, w tym niedoboru wody, zmian klimatycznych czy kryzysów. Ważne jest również przyjęcie wspólnych rozwiązań na rzecz łagodzenia skutków pandemii, jak również suszy oraz zwalczania chorób zwierząt.

Szefowie delegacji zgodnie potwierdzili, iż doświadczenie pandemii COVID-19 pokazuje także znaczenie ścisłej współpracy pomiędzy państwami członkowskimi, wzajemnego informowania się o zagrożeniach oraz wspólnego działania i odpowiedzialności w dążeniu do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i skutecznego zapobiegania kryzysom.

Wyrażono nadzieję, że dyskusja w gronie ekspertów ułatwi stworzenie skutecznych narzędzi, procedur i mechanizmów na rzecz realizacji celów klimatycznych i środowiskowych, zapewniających bezpieczeństwo i harmonijny rozwój.

Dyskusja ekspertów Polski i Królestwa Niderlandów koncentrowała się wokół prac nad Krajowymi Planami Strategicznymi z uwzględnieniem tzw. zielonej architektury i gospodarki w obiegu zamkniętym oraz wypracowania skuteczniejszych rozwiązań w zwalczaniu i rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) i SARS-CoV 2 u norek.  

Strony zadeklarowały dalszą roboczą współpracę ekspercką oraz wyraziły gotowość do kontynuacji rozmów na szczeblu Ministrów Rolnictwa Polski i Królestwa Niderlandów.MRiRW


POWIĄZANE

Rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowym...

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 marca 2021 r. zmien...

Od 1 do 14  marca 2021 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę