aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polskie drobiarstwo wolne od wirusa grypy ptaków

15 kwietnia 2024
Polskie drobiarstwo wolne od wirusa grypy ptaków

Główny Lekarz  Weterynarii poinformował o złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklaracji o odzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu z dniem 5 kwietnia 2024 roku. Złożenie deklaracji wynika z zakończenia procedur likwidacji ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu stwierdzonych na terytorium Polski w okresie od 7 grudnia 2023 roku do 2 marca 2024 roku.

Zgodnie z art.10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych WOAH, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić po upływie 28 dni od wdrożenia działań w ramach stamping-out policy, pod warunkiem zakończenia czynności i zapewnienia nadzoru.  

Polskie służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania (stamping-out policy), przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercanie ptaków, unieszkodliwianie zwłok padłych i zabitych paków, oczyszczanie i dezynfekcję. Wokół ognisk choroby zostały ustanowione obszary objęte ograniczeniami, na których obowiązywały restrykcje. Polska, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej realizuje program nadzoru grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób oraz u dzikich ptaków.

Obecnie na terytorium Polski nie obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu drobiu, mięsa i produktów drobiowych wynikające z procedur zwalczania grypy ptaków u drobiu.

Uwolnienie się od HPAI przez Polskę to ważny krok naprzód wspierający dalsze wysiłki administracyjne na rzecz ponownego otwarcia rynków eksportowych poza obszarem celnym Unii Europejskiej. Z powodu  grypy ptaków część państw trzecich zamknęła dostęp do towarów sektora drobiarskiego importowanych z Polski, jednak teraz będą dobre podstawy do osiągnięcia zadowalających efektów w negocjacjach weterynaryjnych. Zdarzenie te może być jednym z pozytywnych impulsów dla polskiej sprzedaży eksportowej drobiu i jaj. Mimo, że to Unia Europejska jest kluczowym odbiorcą polskich produktów, to jednak krajowe firmy za strategiczny cel w długoterminowych wizjach rozwoju biznesu przyjmują umocnienie pozycji handlowej poza Unią. Zelżenie restrykcji handlowych związanych z HPAI może tylko ułatwić dalsze działania – uważa Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

W USA grypa ptaków przespiesza

Wirus grypy ptaków potwierdzono u kolejnego dużego producenta jaj w Stanach Zjednoczonych, największego w stanie Michigan, firmie Herbruck’s. Ognisko choroby potwierdzono w zakładzie Green Meadow Organics w hrabstwie Ionia. Amerykański producent podjął wzmożone działania, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania wirusa między zakładami w innych lokalizacjach.

Dane Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) według stanu na dzień 3 kwietnia tego roku wskazują, że w okresie ostatnich 30 dni poprzedzających dzień raportu USDA, wirus został wykryty na trzech fermach komercyjnych oraz w siedmiu stadach przydomowych w całych Stanach Zjednoczonych, a straty w pogłowiu drobiu w tym okresie wyniosły około 3,85 miliona ptaków.

 oprac, e-red ppr.pl na podst źródło KIPDiP


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę