Służby weterynaryjne Polski i Republiki Południowej Afryki uzgodniły warunki eksportu mrożonego mięsa drobiowego do RPA, co umożliwia wywóz polskich kurczaków na tamten rynek - poinformował w środę resort rolnictwa.
"Otwarcie rynku RPA dla eksportu polskiego drobiu daje szansę na dostęp do znaczącego konsumenckiego rynku, do którego dostęp dotychczas miały np. Belgia, Francja, Wielka Brytania i USA" – powiedział wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki cytowany w środowej informacji resortu.
Wiceminister Bogucki przebywał w RPA od 17 do 20 czerwca. Głównym celem wizyty były rozmowy na temat możliwości eksportu polskich produktów rolnych do tego kraju. RPA została zaliczona do grupy 13 priorytetowych krajów w planie promocji artykułów rolno-spożywczych w 2016 r.
Podczas niedawnej wizyty delegacji ministerstwa rolnictwa oraz polskich służb weterynaryjnych w Republice Południowej Afryki, uzgodniono zapisy dotyczące wymagań weterynaryjnych we wzorze świadectwa zdrowia dla mrożonego mięsa drobiowego. Delegacji przewodniczył wiceminister Jacek Bogucki, na rozmowach obecny był też zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski.
Ponadto, ustalono zasady zatwierdzania przez służby weterynaryjne Polski i RPA zakładów produkujących świeże mięso drobiowe. Zatwierdzanie nie będzie wymagało każdorazowej kontroli inspektorów RPA i odbywać się będzie głównie poprzez analizę dokumentacji przesyłanej przez stronę polską.
Podczas wizyty wyjaśniono także i doprecyzowano niektóre z przepisów RPA dotyczące bezpieczeństwa mięsa. Pozwoli to na łatwiejsze dostosowanie się do nich zakładów drobiarskich zainteresowanych eksportem do tego kraju - podało ministerstwo rolnictwa.
RPA jest największym partnerem handlowym Polski ze wszystkich krajów Afryki, został on uznany za rynek perspektywiczny dla eksportu drobiu. W ocenie specjalistów, biorąc pod uwagę wysoką konkurencyjność cenową polskiego mięsa kurcząt na rynku unijnym, jest duża szansa na zdobycie rynku RPA. Barierą może być polityka tamtejszych władz, która w celu ochrony własnego rynku, może podnosić cła importowe.
Największymi dostawcami drobiu do RPA w 2014 r. były Brazylia, Holandia, Wielka Brytania, Niemcy i Argentyna. Kraje te miały 85 proc. udział w całkowitym imporcie drobiu przez RPA. Jednocześnie w 2014 r. RPA była największym rynkiem zbytu dla mięsa drobiu z UE, gdzie wyeksportowano 313 tys. ton. Najwięcej na tamten rynek sprzedała Holandia, która dostarcza do RPA głównie mrożone elementy kurcząt z kością i ma największy udział w tej kategorii produktów.
Polska jest jednym z największych producentów drobiu w UE. W 2015 r. wywóz mięsa i podrobów z drobiu z naszego kraju zwiększył się w stosunku do poprzedniego roku o 18 proc. do ok. 840 tys. ton, a wartość eksportu wzrosła o 20 proc. i wyniosła ponad 1,6 mld euro. Głównym odbiorcą polskiego mięsa drobiowego były kraje UE (a zwłaszcza Niemcy), gdzie trafiło ok. 80 proc. wysyłek.
Produkcja mięsa drobiowego w ubiegłym roku wyniosła ok. 2,5 mln ton, w tym roku prawdopodobnie wzrośnie o ok. 10 proc.
Bogucki w RPA rozmawiał także z ministrami: rozwoju obszarów wiejskich i reformy rolnej Gugile Nkwinti oraz rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa Senzeni Zokwana na temat współpracy w dziedzinie rolnictwa obu krajów m.in. wymiany ekspertów oraz studentów. Ponadto strona RPA wyraziła zainteresowanie zakupem nawozów, pasz oraz maszyn i urządzeń rolniczych. Polska zaś mówiła m.in. o możliwości eksportu owoców - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.
Wiceminister zaprosił obu ministrów do złożenia wizyty w Polsce, najlepszą okazją do tego mogłyby być targi Polagra Food we wrześniu 2016 r. i targi AGROTECH w marcu 2017 r.
Bogucki przeprowadził również rozmowę z minister rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw Lindiwe Zulu. Wyraziła ona gotowość zacieśniania relacji w zakresie wsparcia i rozwoju małych przedsiębiorstw w sektorze rolnictwa i przetwórstwa. Ponadto minister "wyraziła zainteresowanie realizacją wizyty studyjnej i uczestnictwem w polskich targach m.in. w branży rolno-spożywczej, a także podpisaniem umowy dotyczącej wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi".
Wizyta została zorganizowana w terminie targów Africa’s Big Seven, na których Agencja Rynku Rolnego zorganizowała polskie stoisko promujące naszą żywność. Bogucki powiedział, że "liczy na dalszy wzrost zainteresowania polskimi produktami wśród tamtejszych konsumentów".
RPA jest największą gospodarką i najważniejszym partnerem ekonomicznym Polski w Afryce. Wartość polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych w 2015 r. wyniosła ponad 47 mln euro.
(PAP)