Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska zostawia w tyle innych producentów drobiu. Na horyzoncie widać jednak spowolnienie.

14 lutego 2017
Polska zostawia w tyle innych producentów drobiu. Na horyzoncie widać jednak spowolnienie.

W 2016 roku Polska umocniła się na pozycji największego producenta drobiu w Europie. Według danych Eurostatu, o ubojach za jedenaście miesięcy zeszłego roku, produkcja mięsa drobiowego w naszym kraju wzrosła o 13 i pół procent. Średnio, w Unii Europejskiej wzrost produkcji wyniósł niespełna 4,9 procent.

 

Wśród krajów „unijnej wielkiej szóstki drobiarskiej”, które odpowiadają za ponad 70 procent produkcji drobiu w Europie, żadne z państw nie osiągnęło nawet połowy dynamiki wzrostu jaki miał miejsce w Polsce. Drobiarze we Włoszech i Hiszpanii zwiększyli swoją produkcję o około sześć procent, wzrosty w Niemczech i w Wielkiej Brytanii wyniosły ponad jeden procent, a Francuzi zmniejszyli produkcję o ponad 2,6 proc.

 

- Dynamika wzrostu z roku 2016 i lat poprzednich może być trudna do utrzymania. Uważamy, że w bieżącym roku wzrost produkcji mięsa drobiowego w Polsce może być jednocyfrowy, a przy dalszych problemach z grypą ptaków, możemy mieć nawet pierwszy od kilkunastu lat spadek produkcji – mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Szymyślik uważa, że oprócz grypy ptaków na osłabienie tempa rozwoju polskiego drobiarstwa wpłynie także sytuacja cenowa.

 

Zgodnie z analizami KIPDiP ceny skupu kurcząt rzeźnych znajdują się na poziomach wieloletnich minimów, które dla dużej liczby producentów oznaczają systematyczne generowanie strat. Powodów do zadowolenia nie mają także producenci indyków. W styczniu tego roku indyki skupowano po cenach o ponad 16 procent niższych niż w styczniu zeszłego roku oraz o ponad 18 procent niższych niż dwa lata temu.

 

Od stycznia do listopada 2016 roku wyprodukowano w Polsce 2.077 tys. ton mięsa drobiowego. Cały zeszły rok, według prognoz KIPDiP, powinien zamknąć się wynikiem 2.266 tys. ton. Dla porównania, szacunki wielkości produkcji w 2016 roku dla drugiej w rankingu unijnych producentów - Wielkiej Brytanii wynoszą 1.710 tys. ton. W pozostałych państwach „unijnej wielkiej szóstki drobiarskiej” produkcja w 2016 roku powinna ukształtować się następująco: Francja 1.675 tys. ton, Hiszpania 1.530 tys. ton, Niemcy 1.527 tys. ton i Włochy 1. 370 tys. ton.

 

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę