MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Polska Organizacja Biometanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

16 stycznia 2025
Polska Organizacja Biometanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Propozycje usprawnień w regulacjach dotyczących biometanu – Postulaty Polskiej Organizacji Biometanu

Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe oraz innych ustaw. Projekt ten wprowadza regulacje dotyczące instrumentu wsparcia dla wytwarzania biometanu wprowadzanego do sieci gazowej w instalacjach o mocy powyżej 1 MW. Polska Organizacja Biometanu wskazuje na konieczność wprowadzenia dodatkowych i bardziej precyzyjnych zmian, które usprawnią rozwój tego sektora w Polsce.

W związku z tym, POB odbyła w dniu dzisiejszym spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Przedstawiono kluczowe postulaty dotyczące proponowanych zmian legislacyjnych. Dokument z rekomendacjami POB został przekazany do analizy, w nadziei na uwzględnienie w dalszych pracach legislacyjnych lub w kolejnych projektach opracowywanych przez Departament OZE oraz Porozumienia Sektorowego ds. rozwoju rynku biometanu.

Kluczowe postulaty Polskiej Organizacji Biometanu to:

  1. Niezbędne zmiany w zakresie proponowanego przez Ministerstwo instrumentu wsparcia dla większych instalacji biometanowych poprzez system aukcji biometanowych. Aukcje biometanowe to krok w dobrym kierunku, ale wymagają dopracowania. Kluczowe jest zapewnienie stabilnych warunków dla inwestorów i dostosowanie progów mocy oraz zasad udziału, aby faktycznie wspierały rozwój sektora.
  2. Wprowadzenie rozwiązań umożliwiających lepszą integrację instalacji OZE wytwarzających biometan z istniejącymi sieciami gazowymi. Obecnie funkcjonujące przepisy i infrastruktura techniczna nie zawsze sprzyjają efektywnej integracji instalacji OZE produkujących biometan z siecią gazową. Konieczne jest wprowadzenie ułatwień w zakresie przyłączania nowych instalacji oraz usprawnienie procedur administracyjnych.
  3. Ułatwienia w procesie inwestycyjno-budowlanym dla nowych instalacji OZE zajmujących się produkcją biometanu, co przyspieszy rozwój tego sektora. Potrzebne są krótsze procedury administracyjne i lepsze warunki inwestycyjne, aby ułatwić budowę nowych instalacji.

Biometan i jego potencjał są coraz częściej omawiane w mediach jako kluczowy element transformacji energetycznej Polski. Niestety, obecnie najczęściej pojawiające się komunikaty wskazują na całkowite niewykorzystywanie, a wręcz marnowanie potencjału biogazowego w naszym kraju. Podkreśla się, że największą stratą dla Polski jest brak realnego programu wsparcia dla biogazowni rolniczych, które mogłyby odegrać znaczącą rolę w zwiększeniu niezależności energetycznej. Z drugiej strony pojawia się mało ambitny plan zakładający powstanie jedynie 53 biometanowni, podczas gdy potencjał kraju wynosi nawet 9 mld m3 biometanu rocznie. 

Rozwój biometanu to ważny krok w stronę transformacji energetycznej i realizacji celów klimatycznych Polski. Liczymy więc na dalszą współpracę z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz innymi interesariuszami, aby wspólnie stworzyć sprzyjające warunki dla tego rynku.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: Polska Organizacja Biometanu


POWIĄZANE

Aby aplikacja nawozów i środków ochrony roślin przynosiła oczekiwane efekty, klu...

Nie każda pszenica nadaje się do produkcji mąki chlebowej. Decydują o tym zarówn...

Według stanu na 13 stycznia Ukraina wyeksportowała 23,256 mln ton zbóż i roślin ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę