Propozycje usprawnień w regulacjach dotyczących biometanu – Postulaty Polskiej Organizacji Biometanu
Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe oraz innych ustaw. Projekt ten wprowadza regulacje dotyczące instrumentu wsparcia dla wytwarzania biometanu wprowadzanego do sieci gazowej w instalacjach o mocy powyżej 1 MW. Polska Organizacja Biometanu wskazuje na konieczność wprowadzenia dodatkowych i bardziej precyzyjnych zmian, które usprawnią rozwój tego sektora w Polsce.
W związku z tym, POB odbyła w dniu dzisiejszym spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Przedstawiono kluczowe postulaty dotyczące proponowanych zmian legislacyjnych. Dokument z rekomendacjami POB został przekazany do analizy, w nadziei na uwzględnienie w dalszych pracach legislacyjnych lub w kolejnych projektach opracowywanych przez Departament OZE oraz Porozumienia Sektorowego ds. rozwoju rynku biometanu.
Kluczowe postulaty Polskiej Organizacji Biometanu to:
Biometan i jego potencjał są coraz częściej omawiane w mediach jako kluczowy element transformacji energetycznej Polski. Niestety, obecnie najczęściej pojawiające się komunikaty wskazują na całkowite niewykorzystywanie, a wręcz marnowanie potencjału biogazowego w naszym kraju. Podkreśla się, że największą stratą dla Polski jest brak realnego programu wsparcia dla biogazowni rolniczych, które mogłyby odegrać znaczącą rolę w zwiększeniu niezależności energetycznej. Z drugiej strony pojawia się mało ambitny plan zakładający powstanie jedynie 53 biometanowni, podczas gdy potencjał kraju wynosi nawet 9 mld m3 biometanu rocznie.
Rozwój biometanu to ważny krok w stronę transformacji energetycznej i realizacji celów klimatycznych Polski. Liczymy więc na dalszą współpracę z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz innymi interesariuszami, aby wspólnie stworzyć sprzyjające warunki dla tego rynku.
oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: Polska Organizacja Biometanu