aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Polscy sadownicy nie dźwigają ukraińskiej konkurencji

30 czerwca 2023
Polscy sadownicy nie dźwigają ukraińskiej konkurencji

Na 3 lipca w Opolu Lubelskim zaplanowany został  ogólny, duży protest producentów malin,  wybór miejsca nie jest przypadkowy. Sytuacja w branży jest wyjątkowo trudna, a ceny skupu skandalicznie niskie. Plantatorzy z okolic Kraśnika są zdeterminowani do działania.

Jak podaje portal sad24.pl po spotkaniu w Moniakach wspólnie ustaloną formą protestu jest wstrzymanie zbiorów, a co za tym idzie dostaw malin na punkty skupu. Chociaż ta forma protestu spotkała się z głosami przeciwników to większość plantatorów ją popiera. Ponadto plantatorzy z zagłębia proponują inne formy strajku. 

Ukraińskie owoce powodują dramatyczny spadek popytu na polskie produkty i zaniżają ceny na rynku – tak argumentuje Związek Sadowników RP w apelu do skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

Niezależnie od licznych propozycji, główna akcja protestacyjna zaplanowana jest na poniedziałek 3 lipca w Opolu Lubelskim. W mieście zlokalizowanych jest kilka zakładów przetwórczych, które skupują i mrożą maliny. Te same zakłady importują owoce z Ukrainy. Zatem wybór miejsca nie jest przypadkowy.

Producenci malin nie zgadzają się na zaproponowane przez przetwórców stawki za maliny. Ich zdaniem, proponowane ceny są przynajmniej o połowę za niskie. 
Już w maju Sadownicy RP interweniowali w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie trudnej sytuacji na rynku owoców miękkich. Chociaż Minister Rolnictwa zapewniał, iż sytuacja jest monitorowana na bieżąco.
https://www.polskiesadownictwo.pl/.../958-sytuacja-na...
 
Plantatorzy nie godzą się na taki stan rzeczy i próbują się zjednoczyć. W niedziele (25.06) w Moniakach w powiecie kraśnickim odbyło się spotkanie plantatorów. Nie da się ukryć, że frekwencja dopisała. Plantatorzy jednogłośnie stwierdzili, że czas pokazać siłę i niezadowolenie plantatorów malin. 
 
Przypominamy, iż zwróciliśmy się również do Ministra Rolnictwa z prośbą o wprowadzenie urzędowego systemu kontroli każdej partii owoców wjeżdżających do naszego kraju pod względem jakości, zwłaszcza pozostałości środków ochrony roślin i wstrzymanie dalszego obrotu towarem do czasu otrzymania wyników badania.
 
 

Sytuacja na rynku malin przeznaczanych do przetwórstwa jest dramatyczna. Z dnia na dzień ceny skupu spadają, a wiele zakładów zapowiada wręcz jego wstrzymanie.

Największym problem jest trwający od kilku miesięcy import mrożonek, głównie z Ukrainy. Związek Sadowników RP sygnalizował to zarówno Ministrowi Rolnictwa, jak też Komisarzowi UE ds. Rolnictwa. Niestety nasze obawy i prognozy potwierdziły się. Do Polski w sposób niekontrolowany wjechało ponad 40 tys. ton mrożonej maliny, co spowodowało ogromne rozregulowanie rynku. Ten proceder nadal trwa. Niestety wszystkie nasze ostrzeżenia zostały zbagatelizowane i żadne postulowane rozwiązania nie zostały wdrożone.

W związku z powyższym zwróciliśmy się do Premiera z apelem o wstrzymanie importu mrożonej i świeżej maliny do Polski oraz podjęcie działań celem zagospodarowania istniejących ogromnych zapasów magazynowych. 

Mirosław Maliszewski

Prezes Związku Sadowników RP

 


oprac, e-mk ppr.pl na apodst źródło: ZWIĄZEK SADOWNIKÓW RP


POWIĄZANE

Wołodymyr Zełenski- Prezydent Ukrainy, na platformie "X" zwrócil się do rządu po...

Prezydium NSZZ RI Solidarność dnia 9 lutego 2024 ogłosiło 30 dniowy strajk gener...

Indie zaoferowały gwarantowane wsparcie dla cen roślin strączkowych, kukurydzy i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę