Blisko 60 przedstawicieli gmin, hodowców, nadleśnictw, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska (RDOŚ) i organizacji pozarządowych spotkało się na zorganizowanych przez WWF Polska i RDOŚ w Poznaniu, warsztatach pt. “Minimalizacja konfliktów na linii wilk- człowiek”. W ramach dwudniowego spotkania uczestnicy rozmawiali m.in. o tym jak odpowiednio zabezpieczać gospodarstwa i jak współpracować między sobą w sytuacjach konfliktowych.
Warsztaty, które odbyły się w Pestkownicy (województwo wielkopolskie) były elementem międzynarodowego projektu LIFE EUROLARGECARNIVORES („Improving human coexistence with large carnivores in Europe through communication and transboundary cooperation”). W ramach projektu WWF Polska prowadzi również kampanię pt. „Nasz sąsiad wilk”. Kampania jest skierowana w szczególności do lokalnych wspólnot i ludzi, którzy na co dzień żyją obok wilków i ma na celu edukację w zakresie bezkonfliktowego sąsiedztwa z tym drapieżnikiem.
Są wilki są pytania
Udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele kluczowych instytucji będących na pierwszej linii spotkań z wilkami: hodowców, przedstawicieli gmin, pracowników Lasów Państwowych, weterynarzy, naukowców i wielu innych.
Spotkania z hodowcami i lokalnymi wspólnotami są niezwykle ważne. To dzięki nim możemy pokazywać skuteczne i dostosowane do potrzeb zabezpieczenia, które umożliwiają funkcjonowanie obok drapieżnika jakim jest wilk - mówi Piotr Chmielewski, specjalista ds. ochrony przyrody Fundacji WWF i dodaje: Szkody w pogłowiu zwierząt gospodarskich wyrządzane przez wilki mają miejsce w większości wypadków w przypadku niewłaściwie zabezpieczonych lub niezabezpieczonych stad. Dlatego staramy się zachęcić hodowców do prawidłowego dbania o bezpieczeństwo swoich zwierząt. Dostajemy od nich informację zwrotną, że przekazywane przez nas wsparcie takie jak, ogrodzenia elektryczne i pasterskie psy stróżujące są skuteczne.
Co na to hodowcy?
Drugiego dnia uczestnicy warsztatu oglądali zabezpieczenia w gospodarstwie hodowlanym. Mogli bezpośrednio wysłuchać pespektywy hodowców. Jak się dowiedzieli konflikty na linii człowiek - wilk to dla nich bardzo duże wyzywanie ekonomiczne. Zarówno, jeśli chodzi o potencjalne straty jak i koszt zabezpieczeń. Hodowcy i rolnicy często martwią się o niewystarczające kwoty odszkodowań, które na przykład nie pokrywają kosztu opieki nad zranionymi zwierzętami i szkód towarzyszących.
Jako skuteczną ochronę przed wilkami zaprezentowano ogrodzenie elektryczne dzięki, którym od 3 lat nie było ataków w tym miejscu. Chociaż wilki są widywane w okolicy i notowane były straty powodowane przez lisy, dzikie psy i wilki. Dodatkowo według hodowców dobrym środkiem zapobiegawczym jest zamykanie na noc zwierząt w zależności od tego kiedy robi się ciemno. Ogrodzenie elektryczna przekazane przez WWF Polska to istotna pomoc, ponieważ zabezpieczenie nawet jednego hektara to spory koszt. Instalacja jest też z reguły wyposażona w panel słoneczny co obniża koszty eksploatacji.
Wsparcie finansowe i prawne to podstawa
Ogrodzenia elektryczne są jedną ze skutecznych metod ochrony przed drapieżnikami. Należy pamiętać, aby były odpowiednio zamontowane doglądane i konsekrowane. Najlepiej działają w połączeniu z innymi metodami takimi jak ogrodzenia siatkowe i psy stróżujące. - Tłumaczy Hubert Fedyń z RDOŚ w Rzeszowie. Dzięki edukacji i rozwojowi technologii ogrodzeń elektrycznych w perspektywie lat ludzie zaczynają się z nią zapoznawać i coraz bardziej doceniać. Jest to coraz częściej stosowane rozwiązanie. - tłumaczy ekspert i dodaje - Adekwatna pomoc finansowa dla poszkodowanych oraz dostosowywanie ustaw i przepisów dokładnie precyzujących minimalne środki zabezpieczeń to w tej chwili największe wyzwania dla relacji ludzi i wilków - podsumowuje Hubert Fedyń.
Wilk nie musi być kłopotliwym sąsiadem
Fundacja WWF Polska już od 14 lat prowadzi działania wspierające ochronę wilka oraz edukuje, jak minimalizować konflikty na linii człowiek-wilk.Opierając się o opinie lokalnych społeczności oraz o rekomendacje uznanych ekspertów fundacja pomaga w sposób bezpośredni - min. rozdając zabezpieczenia. Tylko w 2021 roku, WWF Polska wyposażyła cztery regionalne dyrekcje ochrony środowiska 20 zestawów ogrodzeń elektrycznych dla hodowców w województwach: lubuskim, wielkopolskim, podlaskim, podkarpackim. Do tej pory takim gospodarstwom w całej Polsce, WWF Polska przekazało około 300 ogrodzeń elektrycznych do ochrony zwierząt gospodarskich przed wilkami oraz 44 pasterskich psów stróżujących – owczarków podhalańskich do ochrony owiec przed wilkami.
infowire.pl