Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Położyć kres oszustwom na miodzie!

15 września 2023
Położyć kres oszustwom na miodzie!

Prawie co drugi miód importowany obecnie do Europy nosi ślady podróbki, a tendencja jest rosnąca. Jeśli nic nie zostanie zrobione, eksperci z Grupy Roboczej ds. Miodu Copa i Cogeca szacują, że do 2030 r. UE może stracić 5 milionów rodzin pszczół miodnych. Sytuacja ta nie jest jednak nieunikniona i istnieją rozwiązania, zwłaszcza jeśli Komisja Europejska zdecyduje się podjąć konkretne działania.

miód pszczoły

W nowym filmie opublikowanym dzisiaj w ramach kampanii #HoneYstLabellingNow europejscy pszczelarze wyjaśniają niszczycielski wpływ, jaki na sektor mają importowane podrabiane produkty. Jeśli nic nie zostanie zrobione, eksperci szacują, że do 2030 roku około jedna trzecia europejskich pszczelarzy może zaprzestać działalności, a 5 milionów rodzin pszczelich może zostać utraconych.

miód pszczoły


Ta sytuacja nie musi tak pozostać i UE może działać! Unia Europejska musi zaostrzyć przepisy dotyczące kontroli i nałożyć na etykietę oznaczanie pochodzenia zawierające procent każdego pochodzenia. Konsumenci potrzebują większej przejrzystości i jaśniejszych informacji na temat wartości procentowych. Jest to niezbędny punkt wyjścia, aby położyć kres oszustwom i zastosować inne środki, które pszczelarze opisali już szczegółowo wcześniej.

miód pszczoły


Komisja Europejska ma za sobą całą niezbędną dynamikę, aby działać już teraz i dokonać przeglądu dyrektywy w sprawie miodu. W filmie europejscy pszczelarze proponują także Komisji Europejskiej plan działania zawierający dokładne cele: ograniczenie podrabiania o połowę do 2027 r. w porównaniu z danymi zawartymi w analizie przeprowadzonej w marcu 2023 r., tak aby w ogóle nie było na rynku europejskim sfałszowanego miodu poprzez 2030!

miód pszczoły

 

Copa i Cogeca proponują, aby UE przyjęła do 2030 r. cel wynoszący 0% w przypadku zafałszowanego miodu!

miód pszczoły


oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło i grafika: COPA i COGECA


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę