- To pół kroku w dobrym kierunku, ale wciąż zbyt mało – powiedział Jacek Łukaszewicz Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej oceniając projekt Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczący wprowadzenia obowiązkowych świadectw zdrowia dla świń z obszaru występowania afrykańskiego pomoru świń.
W związku ze zmieniającą się w ostatnim czasie sytuacją epizootyczną na terytorium Polski oraz kolejnymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało się wprowadzić obowiązek zaopatrywania przesyłek świń w świadectwa zdrowia na tzw. obszarze ochronnym. Ma to zwiększyć uprawnienia kontrolne Inspekcji Weterynaryjnej na obszarach objętych restrykcjami oraz doprowadzić do zatrzymania rozprzestrzeniania się ASF w kraju.
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna ocenia projekt rozporządzenia jako zdecydowanie niewystarczający. Co prawda, kierunek działań jest zgodny z zeszłotygodniowymi propozycjami samorządu lekarzy weterynarii, lecz zwracamy uwagę, że zaproponowane przez MRiRW rozwiązania są połowiczne. W projekcie MRiRW obowiązek zaopatrywania w świadectwa zdrowia przesyłek świń dotyczy tylko tzw. obszaru z restrykcjami. W praktyce w świadectwo zdrowia trzeba będzie zaopatrywać zwierzęta transportowane w tym obszarze lub takie, które chcą ten obszar opuścić. Naszym zdaniem jest to rozwiązanie niewystarczające, ponieważ nie dotyczy całego kraju i nie obejmuje przesyłek mięsa wieprzowego.
Dlatego Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna, kierując się interesem narodowym i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia publicznego, po raz kolejny apeluje o natychmiastowe przywrócenia instytucji:
1. Świadectwa zdrowia dla świń - w odniesieniu do wszystkich rodzajów przemieszczeń żywych zwierząt wrażliwych na zakażenie wirusem ASF;
2. Świadectwa zdrowia dla mięsa wieprzowego - dla wszystkich przesyłek surowego mięsa wieprzowego w obrocie krajowym.
Powyższe działania muszą zostać wprowadzone natychmiast na terenie całego kraju, w celu wyeliminowania zjawiska niekontrolowanego obrotu zwierzętami i mięsem z nich pochodzącym, które w ocenie KRL-W jest jednym z wektorów roznoszonej choroby.
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna