Jeszcze tej zimy małe stado żubrów z Mazur trafi do Puszczy Augustowskiej (Podlaskie), gdzie od kilku lat żyją dwa dzikie żubry płci męskiej. Nadleśnictwo Augustów przygotowuje się do przyjęcia zwierząt.
Jak poinformował PAP nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów Wojciech Szostak, żubry trafią „w samo serce” Puszczy Augustowskiej. Została tam przygotowana dla nich zagroda adaptacyjna, która ma ok. 2 ha powierzchni. Będą tam miały pokarm i wodę. Adaptacja ma trwać kilka tygodni.
„Od kilku lat przygotowujemy się do przyjęcia żubrów. Zostały wykonane badania, czy w ogóle żubry można tutaj sprowadzić, czy nie zagrożą ekosystemowi i otoczeniu. Okazało się, że to bardzo dobre miejsce” - powiedział PAP Szostak.
Według tych badań, w Puszczy Augustowskiej może docelowo żyć stado 30-40 żubrów. Potem trzeba będzie regulować stan tych zwierząt.
Nadleśnictwo Augustów przygotowało już 9 ha pól żerowych dla żubrów. Przez najbliższe 3 lata zostanie przygotowanych kolejnych 30 ha. To teren, gdzie żubry będą miały przygotowane pożywienie: świeżą trawę albo siano oraz wodopoje. Podobne tereny przygotowuje sąsiadujące Nadleśnictwo Płaska.
Jak poinformował Szostak, do Puszczy Augustowskiej trafi zimą stado 6-8 samic, bowiem żyjące już tam dzikie żubry to samce. Ponadto, w pobliżu na terenie Nadleśnictwa Pomorze żyją inne – prawdopodobnie 3 żubry - samce.
Samice zostaną wyselekcjonowane przez pracowników Nadleśnictwa Borki z Puszczy Boreckiej na Mazurach i tej zimy trafią do Puszczy Augustowskiej.
W Polsce żyje blisko 1600 żubrów. Najwięcej w Puszczy Białowieskiej - ostatnie liczenie tych zwierząt wykazało, że na wolności żyje tam 596 osobników.
Jacek Buraczewski, Marek Michałowski (PAP)