Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Podlaskie/ Lada dzień obserwowane w Internecie młode jastrzębie będą latać

12 czerwca 2018
Podlaskie/ Lada dzień obserwowane w Internecie młode jastrzębie będą latać

Lada dzień, młode jastrzębie z okolic Białegostoku, które dzięki kamerze przy ich gnieździe można obserwować w Internecie, będą umiały latać. Młode, które wykluły się na początku maja, są już duże i zaczynają opuszczać gniazdo, siadając na pobliskie gałęzie.

Życie jastrzębi od wiosny obserwują internauci w ramach przedsięwzięcia edukacyjnego Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Biolodzy z tego instytutu zainstalowali kamerę w gnieździe jastrzębi w lesie pod Białymstokiem, by pokazać życie tych ptaków.

Internauci mogli obserwować, jak rodzice opiekują się młodymi, jak je karmią, jak młode się rozwijają. Widać było np., jak szybko ptaki z białych puszystych piskląt zmieniły się w opierzone, duże osobniki.

Systematycznie zaglądający na transmisję mogli zobaczyć np. reakcje młodych na przynoszone do gniazda jedzenie (np. na oskubane gołębie). Młode potrafiły rozpychać się, albo grzecznie patrzeć, jak je jedno z rodzeństwa. Miłośnicy przyrody mogli też zobaczyć, jak odpoczywają nakarmione pisklęta, obserwować tempo pojawiania się upierzenia młodych, ale też słyszeć odgłosy dorosłych jastrzębi i całego otoczenia lasu. W ostatnim czasie młode zaglądają już także chętnie w kamerę, albo ćwicząc skakanie, uderzają w nią.

W międzyczasie gniazdo było rozbudowywane przez matkę piskląt, a naukowcy poprawiali w ostatnich tygodniach ustawienie kamery, by lepiej było widać, co się tam dzieje.

"Spodziewamy się, że za tydzień pisklaki będą już lotne i nie wiadomo, czy będą jeszcze odbierały pokarm na gnieździe, czy też rozlecą się po okolicy i będą odbierać pokarm poza gniazdem. Oba scenariusze są prawdopodobne" - poinformował PAP dr Paweł Mirski z Instytutu Biologii UwB.

Na podstawie grubości skoku, czyli nogi poniżej kolana, naukowcy ustalili, że trzy spośród młodych jastrzębi to samiczki, jeden to samiec. Ptaki zaobrączkowano, by w przyszłości móc śledzić ich dalsze losy, gdy zupełnie się usamodzielnią.

Mirski tłumaczy, że usamodzielnianie się jastrzębi będzie przebiegać etapami. Na początek ptaki będą tzw. gałęziakami, czyli będą przemieszczać się - przeskakując, podlatując - z gniazda na pobliskie gałęzie. Już widać, jak przeskakują między gałęziami rozpościerając skrzydła. Będą też karmione poza gniazdem. Z czasem będą też podlatywać na sąsiednie drzewa i stopniowo oddalać się od gniazda coraz bardziej - wyjaśnia Mirski.

Ponieważ młode jastrzębie będą powoli opuszczać gniazdo, internetowa transmisja pod linkiem: https://biologia.biol-chem.uwb.edu.pl/podstrony/jastrzab/ będzie prowadzona do końca czerwca oraz być może w lipcu - jeśli jeszcze - jak to określił Mirski - "coś będzie się dziać przed kamerą".

 

Izabela Próchnicka (PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę