aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podlaskie/ Inicjatorzy utworzenia gminy Grabówka składają skargę do Strasburga

27 kwietnia 2018
Podlaskie/ Inicjatorzy utworzenia gminy Grabówka składają skargę do Strasburga

Mieszkańcy zabiegający o utworzenie podbiałostockiej gminy Grabówka chcą, by ETPC w Strasburgu zbadał, czy rząd łamie Europejską Konwencję Praw Człowieka nie wykonując rozporządzenia o utworzeniu tej gminy. Skarga jest gotowa i podpisana, będzie wysłana do Trybunału.

Inicjatorzy powstania gminy Grabówka poinformowali o tym w czwartek na konferencji prasowej. W napisaniu skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pomogli im posłowie Platformy Obywatelskiej wraz ze swoimi ekspertami.

Gmina Grabówka (wraz z nią również gmina Szczawa w Małopolsce) miała powstać z dniem 1 stycznia 2016 roku. Kilka miesięcy wcześniej taką decyzję podjął rząd ówczesnej premier Ewy Kopacz i rozpoczęły się przygotowania administracyjne oraz prawne do działalności nowego samorządu.

Tuż przed końcem 2015 roku premier Beata Szydło podpisała jednak rozporządzenie, które decyzję poprzedników uchyliło. W uzasadnieniu dotyczącym Grabówki powołano się na wyniki gminnego referendum, przeprowadzonego w ramach konsultacji społecznych przed decyzją poprzedniego rządu, oraz na negatywne opinie dot. planowanych podziałów.

Przed rokiem grupa posłów PO wystąpiła z wnioskiem o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny zgodności z ustawą zasadniczą m.in. rozporządzenia Rady Ministrów uchylającego decyzje o utworzeniu gmin Szczawa i Grabówka. Posłowie chcieli, by TK zbadał, czy rozporządzenie to było zgodne z Konstytucją RP i ustawą o samorządzie gminnym.

TK wskazał, że w procedurze przygotowania tego rozporządzenia nie przeprowadzono konsultacji i uznał je za niezgodne z konstytucją i ustawą o samorządzie gminnym. Dlatego zwolennicy utworzenia gminy Grabówka (miała powstać poprzez wydzielenie z podbiałostockiej gminy Supraśl) stoją na stanowisku, że po orzeczeniu TK aktualna jest procedura tworzenia nowych gmin.

"Rząd nie podejmuje żadnych działań, żeby zobowiązanie prawne nałożone przez Trybunał zrealizować" - mówił na konferencji prasowej w Grabówce p.o. sekretarza generalnego oraz szef podlaskich struktur PO Robert Tyszkiewicz.

Jak poinformował, z pomocą ekspertów została przygotowana i zostanie złożona skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W jego ocenie, "droga prawna w Polsce została wyczerpana". "Trzeba tę kwestię skierować do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, co też czynimy" - mówił poseł.

Uzasadniając skierowanie sprawy do Strasburga Tyszkiewicz podkreślił, że sprawa Grabówki "nie jest sprawą proceduralną, a sprawą zasad, poszanowania praw człowieka i obywatela".

Poseł Andrzej Halicki, którego decyzją, jako ówczesnego ministra administracji i cyfryzacji w rządzie premier Ewy Kopacz, utworzona została w połowie 2015 roku gmina Grabówka powiedział, że złożenie i wysłanie skargi do Strasburga jest "momentem historycznym", bo Europejski Trybunał Praw Człowieka jest instytucją, która służy nie rządom i administracji, a obywatelom.

"To jest ostatnia instytucja, która daje możliwość naprawy sytuacji, wtedy, kiedy - krótko mówiąc - nie ma sprawiedliwości obu stron, która ma miejsce w danym kraju" - zaznaczył.

Pod przygotowaną skargą, która ma być wysłana do Strasburga, podpisało się kilka osób reprezentujących grupę zabiegającą od lat o utworzenie gminy, m.in. sołtys Grabówki.(PAP)

autor: Małgorzata Półtorak, Robert Fiłończuk


POWIĄZANE

Alvise Pérez, lider nowej hiszpańskiej skrajnie prawicowej partii Se Acabó la Fi...

Presja inflacyjna w globalnej gospodarce spada. To otwiera drogę do spekulacji o...

Ze względu na brak realizacji zakładanych celów, Narodowe Centrum Badań i Rozwoj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę