aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Podlaskie/ Inicjatorzy utworzenia gminy Grabówka składają skargę do Strasburga

27 kwietnia 2018
Podlaskie/ Inicjatorzy utworzenia gminy Grabówka składają skargę do Strasburga

Mieszkańcy zabiegający o utworzenie podbiałostockiej gminy Grabówka chcą, by ETPC w Strasburgu zbadał, czy rząd łamie Europejską Konwencję Praw Człowieka nie wykonując rozporządzenia o utworzeniu tej gminy. Skarga jest gotowa i podpisana, będzie wysłana do Trybunału.

Inicjatorzy powstania gminy Grabówka poinformowali o tym w czwartek na konferencji prasowej. W napisaniu skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pomogli im posłowie Platformy Obywatelskiej wraz ze swoimi ekspertami.

Gmina Grabówka (wraz z nią również gmina Szczawa w Małopolsce) miała powstać z dniem 1 stycznia 2016 roku. Kilka miesięcy wcześniej taką decyzję podjął rząd ówczesnej premier Ewy Kopacz i rozpoczęły się przygotowania administracyjne oraz prawne do działalności nowego samorządu.

Tuż przed końcem 2015 roku premier Beata Szydło podpisała jednak rozporządzenie, które decyzję poprzedników uchyliło. W uzasadnieniu dotyczącym Grabówki powołano się na wyniki gminnego referendum, przeprowadzonego w ramach konsultacji społecznych przed decyzją poprzedniego rządu, oraz na negatywne opinie dot. planowanych podziałów.

Przed rokiem grupa posłów PO wystąpiła z wnioskiem o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny zgodności z ustawą zasadniczą m.in. rozporządzenia Rady Ministrów uchylającego decyzje o utworzeniu gmin Szczawa i Grabówka. Posłowie chcieli, by TK zbadał, czy rozporządzenie to było zgodne z Konstytucją RP i ustawą o samorządzie gminnym.

TK wskazał, że w procedurze przygotowania tego rozporządzenia nie przeprowadzono konsultacji i uznał je za niezgodne z konstytucją i ustawą o samorządzie gminnym. Dlatego zwolennicy utworzenia gminy Grabówka (miała powstać poprzez wydzielenie z podbiałostockiej gminy Supraśl) stoją na stanowisku, że po orzeczeniu TK aktualna jest procedura tworzenia nowych gmin.

"Rząd nie podejmuje żadnych działań, żeby zobowiązanie prawne nałożone przez Trybunał zrealizować" - mówił na konferencji prasowej w Grabówce p.o. sekretarza generalnego oraz szef podlaskich struktur PO Robert Tyszkiewicz.

Jak poinformował, z pomocą ekspertów została przygotowana i zostanie złożona skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W jego ocenie, "droga prawna w Polsce została wyczerpana". "Trzeba tę kwestię skierować do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, co też czynimy" - mówił poseł.

Uzasadniając skierowanie sprawy do Strasburga Tyszkiewicz podkreślił, że sprawa Grabówki "nie jest sprawą proceduralną, a sprawą zasad, poszanowania praw człowieka i obywatela".

Poseł Andrzej Halicki, którego decyzją, jako ówczesnego ministra administracji i cyfryzacji w rządzie premier Ewy Kopacz, utworzona została w połowie 2015 roku gmina Grabówka powiedział, że złożenie i wysłanie skargi do Strasburga jest "momentem historycznym", bo Europejski Trybunał Praw Człowieka jest instytucją, która służy nie rządom i administracji, a obywatelom.

"To jest ostatnia instytucja, która daje możliwość naprawy sytuacji, wtedy, kiedy - krótko mówiąc - nie ma sprawiedliwości obu stron, która ma miejsce w danym kraju" - zaznaczył.

Pod przygotowaną skargą, która ma być wysłana do Strasburga, podpisało się kilka osób reprezentujących grupę zabiegającą od lat o utworzenie gminy, m.in. sołtys Grabówki.(PAP)

autor: Małgorzata Półtorak, Robert Fiłończuk


POWIĄZANE

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu ukraińskiemu koncernowi medialnemu Suspl...

-A przecież nasze propozycje ustaw, gdybyśmy mieli wsparcie rządu jako związki z...

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę