Archiwalne zdjęcia, obrazy i rysunki artystów sprzed ponad 100 lat, listy, notatki i dawne sprzęty sportowe znalazły się na wystawie "Zima, a jak to dawniej bywało", którą we wtorek otwarto w Muzeum Podkarpackim w Krośnie (Podkarpackie).
"Wystawa opisuje zimy naszych przodków. Eksponaty pochodzą z XVIII, XIX i XX wieku. Jest interdyscyplinarna. Znalazły się na niej zabytki o charakterze historycznym, etnograficznym, artystycznym" - powiedział PAP dyrektor krośnieńskiego muzeum Jan Gancarski.
Na wystawie - jak zauważył Gancarski - zaprezentowano "różne oblicza zimy poprzez historyczne sprzęty sportowe, m.in. narty, sanie, łyżwy, rakiety śnieżne oraz prace artystów polskich; malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę". "Są także materiały archiwalne, dokumenty, ówczesna prasa, zdjęcia, plakaty oraz karty pocztowe wydane od końca XIX stulecia po 1939 rok. Ich wspólnym mianownikiem jest tematyka zimowa" - dodał.
Wśród eksponowanych w Krośnie dzieł malarstwa polskiego o tej tematyce można obejrzeć prace m.in. Stanisława Barabasza, Stefana Filipkiewicza, Stanisława Raczyńskiego, Stanisława Gałka, Wandy Gentil Tippenhauer, Adama Setkowicza, Stanisława Jankowskiego, Seweryna Bieszczada, Apolinarego Kotowicza.
Dyrektor Muzeum Podkarpackiego zwrócił także uwagę, że "na ekspozycji możemy podziwiać również pierwszą nartę Stanisława Barabasza oraz czekan Mariusza Zaruskiego założyciela TOPR, niezwykły zbiór drewnianych par nart polskich i zagranicznych producentów, a także sanie z dekoracją rzeźbiarską".
"Wystawa jest adresowana do miłośników zimowego pejzażu, gór i wszelkich sportów związanych z tą porą roku. Będzie czynna do połowy marca" - podkreślił Gancarski.
Prezentowane od wtorku w Krośnie eksponaty pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie koło Jasła, Muzeum Podkarpackiego oraz zbiorów prywatnych kolekcjonerów.
Alfred Kyc (PAP) / zdj. ilustrac.