Wymiana pieców tzw. kopciuchów na bardziej ekologiczne będzie możliwa w ramach dwóch projektów, które mają być realizowane przez gminy z Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Budżet projektów wyniesie ok. 50 mln zł.
Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Rzeszowie dyrektor wydziału pozyskiwania funduszy w rzeszowskim magistracie Paweł Potyrański, projekty będą realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
„Oba projekty skupiają się na wymianie źródeł ciepła. Tzw. kopciuchy będzie można wymienić na piece zasilane gazem ziemnym, biomasą bądź też na ekogroszek. Dofinansowanie będzie można uzyskać również na podpięcie się do tzw. ciepła systemowego” – wymienił dyrektor.
W ramach projektów wsparcie może być przeznaczone również na drobne prace dociepleniowe domu.
Jak podkreślił Potyrański, szczegóły naboru i jego regulamin będą znane w pierwszym kwartale przyszłego roku. Budżet obu projektów wyniesie ok. 50 mln zł.
Projekty mają być realizowane w latach 2019-2021.
Według wyliczeń urzędników w Rzeszowie ok. 7 tys. gospodarstw domowych ma instalacje na paliwa stałe.
Na konferencji przedstawiono również dotychczasowe działania samorządu, które mają poprawić powietrze w stolicy Podkarpacia. Wymieniono m.in. tabor autobusowy miejskiej komunikacji, uruchomiono wypożyczalnię rowerów i skuterów elektrycznych. Samorząd kupił dla policji urządzenia m.in. do kontroli spalin samochodowych; tylko w tym roku z powodu przekroczenia norm spalin policja w Rzeszowie zatrzymała ponad 600 dowodów rejestracyjnych.
Rzeszowski Obszar Funkcjonalny tworzy 13 gmin wokół Rzeszowa.
Wojciech Huk (PAP)