Współczesne urządzenia do transportu towarów stanowią duże wsparcie w małych i dużych przedsiębiorstwach. Jednym z podstawowych rozwiązań do pionowego przewozu materiałów, surowców i towarów jest platforma towarowa. Czym się ona charakteryzuje? W artykule poznasz rodzaje, zastosowanie i działanie platform towarowych. Zapraszamy do lektury.
Definicja platformy towarowej w logistyce określa ją jako urządzenie do przewożenia ładunków przemysłowych między różnymi kondygnacjami budynku. Są to specjalistyczne dźwigi, które służą do transportu ładunków w pionie, najczęściej bez możliwości przewożenia ludzi. Elektryczne i elektrohydrauliczne urządzenia charakteryzują się wysoką wytrzymałością konstrukcji i dużą elastycznością w dostosowaniu do różnych warunków pracy.
Platforma transportowa do przywozu towarów wyposażona jest zazwyczaj w elektrohydrauliczny mechanizm, który działa w oparciu o siłowniki hydrauliczne i przekładnie łańcuchowe zapewniające płynność i stabilność ruchu. Ruch platform towarowych odbywa się wzdłuż sztywnych prowadnic, które minimalizują drgania i zwiększają precyzję transportu.
Wyposażone są w liczne sterowniki, zabezpieczenia i systemy umożliwiające automatyzację pracy. Mogą być one montowane w szybach murowanych albo dostarczane w konstrukcji samonośnej. Na ogół platformy przystosowane są do pracy na wysokości do kilkunastu metrów. Mają bardzo duży udźwig wynoszący od kilkuset do nawet 3000 kg. Pozwala to na transport szerokiej grupy ładunków, od małych opakowań z gotowym towarem i materiałami, aż po ciężkie maszyny produkcyjne.
Takie systemy transportowe w większości przypadków służą wyłącznie do przewozu towarów, ale spotyka się też platformy towarowo-osobowe, umożliwiające jednoczesny przewóz osób. Koszt takich rozwiązań jest jednak duży wyższy.Platformy towarowe mogą być dostosowywane indywidualnie do specyficznych potrzeb przedsiębiorstwa, z możliwością personalizacji wymiarów, udźwigu oraz funkcjonalności urządzenia.
Wyposażenie do transportu materiałów jest niezbędne w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych i handlowych. Platforma służy do pionowego przewozu materiałów, surowców, półproduktów i gotowych wyrobów pomiędzy piętrami hal produkcyjnych i magazynów. Platformy do transportu wykorzystuje się przykładowo w:
Pod względem funkcjonalności wyróżnia się platformy towarowe i towarowo-osobowe, które przewożą też ludzi. Oba typy mogą mieć napęd elektryczny, albo silną i wolniejszą konstrukcję opartą na napędzie hydraulicznym. Platformy towarowe różnią się też pod względem wielkości powierzchni przewozowej, maksymalnego udźwigu i wysokości budynku, w jakim mają pracować. Do magazynowania na dużych wysokościach służą specjalne platformy wysokiego składowania.
Na rynku dostępne są standardowe rozwiązania dopasowane do popularnych obiektów produkcyjnych i magazynowych. Platformy transportowe wykonuje się też na zamówienie, aby jak najlepiej dopasować je pod warunki zabudowy i wymagania konkretnego przedsiębiorstwa.
Platformy transportowe w przemyśle i rolnictwie, a także w handlu, logistyce czy gastronomii są niezbędnym wyposażeniem, bez którego niemożliwe byłoby efektywne wykonywanie pracy. Ich główne korzyści to:
oprac, e-red, ppr.pl