Wśród ośmiu punktów Planu dla Wsi znalazło się także rozszerzenie możliwości sprzedaży bezpośredniej i ułatwienie rolniczego handlu detalicznego.
Konsumenci poszukują żywności wysokiej jakości, świeżej i naturalnej. Ustawa z 16 listopada 2016 roku, która wprowadziła rolniczy handel detaliczny, wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów, zainteresowanych produktami regionalnymi, wytwarzanymi przy zachowaniu krótkich łańcuchów dostaw i bez udziału pośredników. Niestety pojawiły się trudności w tym zakresie, związane z ograniczeniami handlu do odbiorców zbiorowych i skali sprzedaży, dlatego:
- Rozszerzona zostanie możliwość sprzedaży nieprzetworzonej i przetworzonej żywności w gospodarstwach rolnych, do takich podmiotów jak: restauracje, stołówki, hotele, gospodarstwa agroturystyczne, małe lokalne sklepy czy stacje benzynowe.
- Zwiększy się z 20 tys. zł do 40 tys. zł kwota wolna od podatku dla żywności sprzedawanej w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego, a po przekroczeniu tej kwoty sprzedaży ustalony zostanie niski podatek w wysokości 2%.
- Zachowana zostanie zasada, że na sprzedaż detaliczną z gospodarstw rolnych nie będzie wymagane zezwolenie, ale tylko zgłoszenie do odpowiedniej inspekcji informacji o rozpoczęciu działalności.
Wprowadzenie takich możliwości jest wyjściem naprzeciw potrzebom rolników i rynku żywnościowego. Rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty z pominięciem wielkich pośredników. Ich dochody wzrosną i w pełni skorzystają z marż, przejmowanych dotychczas przez tych pośredników.
źródło_biuletyn informcyjny Polska-Ziemia