Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, autyzm uznany został za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok takich chorób, jak nowotwory, cukrzyca czy AIDS.
Raport CBOS z 2018 roku wskazuje, iż świadomość Polaków na temat autyzmu wzrasta. W badaniu 83% respondentów przyznaje, iż o nim słyszało, a 36% kojarzy go z takimi zachowaniami jak: izolacja, życie we własnym świecie czy wycofanie.
Stosunek do osób z autyzmem zależy, jak pokazało badanie opinii, od tego, czy chodzi o dzieci, czy o osoby dorosłe. W przypadku nastawienia do pierwszej grupy przekonanie, że jest ono życzliwe, nieznacznie przeważa nad opiniami, że jest niechętne (46% wobec 43%). Z kolei jeśli chodzi o dorosłych - niechęć do nich przeważa nad życzliwością (48% wobec 34%). Zakłopotanie (50%), współczucie (34%) i bezradność (30%) to zdaniem Polaków emocje najczęściej towarzyszące bezpośrednim kontaktom z osobami z autyzmem.
Nie jesteśmy obojętni – chcemy, aby osoby dotknięte autyzmem czuły nasze wsparcie. Dlatego aktywnie włączamy się w akcję podświetlając Plac Unii na niebiesko komentuje Magdalena Socorro-Czerwińska, dyrektor Placu Unii.
Plac Unii zachęca także do wsparcia 1% Fundacji dla Dzieci i Dorosłych z Autyzmem – SYNAPSIS. To organizacja, która też rozpropagowała w Polsce podświetlanie budynków w ramach idei ,,nie bądź zielony na temat autyzmu” – bądź niebieski.
Drugiego kwietnia, kiedy cały świat rozbłysnął na niebiesko pamiętajmy, że codziennie możemy spotykać obok siebie - piłkarza, takiego jak Leo Messi, znanego fizyka jak Isaac Newton czy utalentowanego muzyka, bo Wolfgang Amadeusz Mozart też był autystą.
Tych, którzy pragną jednoczyć się z osobami cierpiącymi na autyzm, Plac Unii zachęca także do dodania do ubioru choć jednego elementu we wskazanym kolorze lub umieszczenie go w kanałach społecznościowych.
Newseria Lifestyle