aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Piwo ekologiczne ze starożytnego zboża

24 lipca 2023
Piwo ekologiczne ze starożytnego zboża

AleBrowar prezentuje Hooded Black Barley Organic

Hooded Black Barley Pils to pierwsze piwo pod nową marką AleBrowar Organic. Powstało na bazie czarnego jęczmienia pradawnego zboża o unikalnych właściwościach odżywczych. Piwna premiera jest m.in. efektem współpracy z Politechniką Bydgoską, która przez ponad 40 lat pracowała nad odtworzeniem pierwotnych, starożytnych gatunków jęczmienia.

AleBrowar wymieniany jest wśród pionierów piwnej, kraftowej rewolucji. Początkowo firma, która działa na rynku od 2012 roku, warzyła piwa na zasadach kontraktowych, by następnie, w 2017 roku otworzyć swój wymarzony, stacjonarny browar w Lęborku. AleBrowar prowadzi też swoje firmowe lokale we Wrocławiu oraz w Gdyni. Firma specjalizuje się w produkcji niepasteryzowanych piw górnej fermentacji. Ma na koncie około 200 piw uwarzonych w różnorodnych stylach. W marcu, w ramach planu rynkowej konsolidacji, część udziałów AleBrowaru przejęła Mazurska Manufaktura S.A., producent kraftowych alkoholi mocnych i piw regionalnych.

AleBrowar Organic w duchu eko

AleBrowar wprowadza pod nową marką AleBrowar Organic swoje pierwsze ekologiczne, niepasteryzowane i niefiltrowane piwo Hooded Black Barley Pils, stworzone na bazie czarnego jęczmienia. Hooded Black Barley Pils charakteryzuje się czystym profilem smakowym, jest gładkie, słodowe, z nutą szlachetnych chmieli, z lekko ciemniejszą barwą pochodzącą od ciemnego ziarna.

- Piwa ekologiczne to odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie coraz bardziej świadomych klientów. Będziemy warzyć piwa na bazie pradawnych odmian zbóż, chmielu i drożdży dbając o to, by składniki podlegały ścisłej kontroli i były wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń pestycydami czy herbicydami. Moim celem jest produkcja piwa o wyjątkowych wartościach odżywczych i sensorycznych. Poza unikalnym smakiem, wyróżnikiem naszych piw ekologicznych będą witaminy, białka, sole mineralne, fitosterole i polifenole pozyskane ze słodu czy ksantohumol – antyoksydant pozyskiwany z chmielu, o potencjale antyoksydacyjnym kilkakrotnie silniejszym od witaminy C - mówi Arkadiusz Wenta, współzałożyciel AleBrowaru i pomysłodawca marki organicznej.

Pod nowym brandem dostępne są także napoje bezalkoholowe, w tym kilka rodzajów kombuchy. Niedługo na rynku pojawią się też dodatkowo m.in. organiczne lemoniady chmielowe w różnych smakach.

Starożytne zboże, nowoczesna receptura

Piwo Hooded Black Barley Pils nie powstałoby, gdyby nie wieloletnia praca naukowców z Politechniki Bydgoskiej, którzy pod kierownictwem prof. Małgorzaty Szczepanek odtworzyli prastare odmiany jęczmienia, w tym czarny jęczmień kapturkowy. Jego uprawą zajęła się z kolei Spółdzielnia Produktów Rolnictwa Ekologicznego „Dolina Mogilnicy”. Skąd tak duża determinacja, by stworzyć piwo właśnie na bazie słodu z czarnego jęczmienia?

- Jęczmień należy do gatunków najwcześniej udomowionych przez człowieka. We współcześnie uprawianych odmianach jęczmienia składniki odżywcze powoli zanikają bądź są w małych stężeniach. Z kolei starożytne odmiany, uprawiane dodatkowo metodą ekologiczną, mają tych składników ogromną ilość. Przekłada się to na unikalne właściwości warzonego na bazie słodu z czarnego jęczmienia piwa - dodaje Arkadiusz Wenta z AleBrowaru.

 

piwo ze starożytnego zboża

Piwo będzie dostępne w specjalistycznych hurtowniach i sklepach zajmujących się sprzedażą produktów z certyfikatem ekologicznym.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Wołodymyr Zełenski- Prezydent Ukrainy, na platformie "X" zwrócil się do rządu po...

Prezydium NSZZ RI Solidarność dnia 9 lutego 2024 ogłosiło 30 dniowy strajk gener...

Indie zaoferowały gwarantowane wsparcie dla cen roślin strączkowych, kukurydzy i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę