Trwa dwudniowe posiedznie Parlamentu Europejskiego - 9-10 listopada 2022r. Eurodeputowani oceniają decyzje Rady Europejskiej z Przewodniczącym Rady Europejskiej Charles Michel oraz Ursuli Von der Leyen - Przewodniczącej Komisji Europejskiej.
W środę, 09.11.2022r. europosłowie omówili wyniki październikowego szczytu, który dotyczył wojny Rosji z Ukrainą, energii, zmian klimatycznych, Iranu i stosunków z Chinami.
Otwierając debatę, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że ostatni szczyt, który koncentrował się na cenach energii, był szczytem „kluczowym”, oczekiwanym zarówno przez obywateli Wspólnoty Europejskiej, przedsiębiorstwa, jak i rządy poszczególnych krajów, członków UE. Szczyt przezwyciężył różnice występujące w poszczególnych państwach UE i uzgodnił plan działania - powiedział eurodeputowanym Charles Michel.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała eurodeputowanym, że obecny kontekst energetyczny wymaga „pilnych działań i strategicznego przewidywania”. Magazynowanie gazu musiało pozostać na szczególnej uwadze wszystkich, aby uniknąć niedoboru do końca przyszłego roku. Przewodnicząca Komisji Europejskie podkreśliła również, że potrzebne jest szybkie przejście na energię odnawialną, w szczególności poprzez wniosek dotyczący nowego rozporządzenia w sytuacjach nadzwyczajnych, które uprościłoby procedury i wymogi dotyczące zezwoleń dla OZE jak również aby odblokować wiele projektów energii odnawialnej. Utrzymanie europejskiej konkurencyjności przemysłowej dzięki bardziej elastycznym zasadom pomocy państwa i REPowerEU (to plan Komisji Europejskiej polegający na uniezależnieniu Europy od rosyjskich paliw kopalnych - przyp. red.ppr) jest również priorytetem, powiedziała Ursuli Von der Leyen.
Posłowie domagali się przyspieszenia prac nad reformą rynku energii elektrycznej w celu oddzielenia cen energii elektrycznej od cen gazu. Niewykorzystane pożyczki w ramach Funduszu Odbudowy i Rozwoju należy wykorzystać na poprawę infrastruktury energetycznej, a odnawialne źródła energii powinny być wdrażane szybciej. Wezwali również do podjęcia dalszych środków w celu ochrony obywateli i przedsiębiorstw, które walczą z płaceniem rosnących rachunków za energię, a także do wprowadzenia podatku od zysków od zysków przedsiębiorstw energetycznych. Kilku posłów podkreśliło potrzebę podjęcia działań w celu obniżania kosztów produkcji związanymi z cenami energii a co za tym idzie zapewnienia, że przemysł UE pozostanie konkurencyjny, biorąc pod uwagę, że kraje spoza UE w niektórych przypadkach mocno subsydiują swój własny przemysł.
oprac. e-mk, ppr.pl na podst. źródło; europarlment i europa.eu