Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

PE wzywa Komisję do zapewnienia dostaw nawozów

20 lutego 2023
PE wzywa Komisję do zapewnienia dostaw nawozów
  • Posłowie chcą, by UE była mniej zależna od importu nawozów oraz obniżyć ich ceny
  • Potrzeba więcej zasobów w celu uniezależnienia się od rosyjskiego gazu do produkcji nawozów
  • Komisja powinna ocenić możliwości utworzenia mechanizmu wspólnych zakupów nawozów na poziomie UE

Parlament wzywa Komisję do zapewnienia dostaw nawozów, podjęcia działań w celu obniżenia cen oraz zwiększenia strategicznej autonomii UE w zakresie nawozów.

W rezolucji przyjętej w czwartek,  posłowie wzywają do opracowania długoterminowej strategii UE w zakresie nawozów oraz długoterminowej strategii UE w zakresie składników odżywczych w glebie do czerwca 2023 r.

Zauważają, że rosyjski gaz, wykorzystywany do produkcji nawozów, przyczynia się do finansowania wojny na Ukrainie i dlatego wzywają „do jak najszybszego udostępnienia wystarczających zasobów, aby położyć kres zależności od tego gazu;”.

Posłowie przyznają również, że bycie samowystarczalnym w zakresie nawozów mineralnych „nie jest realistyczne” w średnim okresie czasu, a surowce wykorzystywane do produkcji nawozów często pochodzą od reżimów autokratycznych. UE nie powinna „zastępować jednej zależności inną” i musi zwiększyć swoją strategiczną autonomię w zakresie nawozów.

Jako środek krótkoterminowy, mający na celu zwiększenie dostępności nawozów dla rolników i ustabilizowanie cen, posłowie proponują wykorzystanie części budżetu rolnego 2023 na natychmiastową pomoc dla rolników oraz rozszerzenie tymczasowego zawieszenia ceł importowych na wszystkie nawozy mineralne oprócz tych pochodzących z Rosji i Białorusi. Posłowie wzywają również Komisję do przeanalizowania możliwości utworzenia mechanizmu wspólnych zakupów nawozów na poziomie UE oraz sposobów zmniejszenia logistycznych wąskich gardeł na rynku nawozów. W dłuższej perspektywie europosłowie zalecają przyspieszenie procesu dekarbonizacji i wykorzystanie do produkcji nawozów składników odżywczych nie zawierających kopalin oraz pochodzących z recyklingu.

Sprawozdawca i przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Norbert Lins (EPP, DE), powiedział: „Musimy pilnie zabezpieczyć odpowiednie dostawy nawozów dla naszych rolników i potrzebujemy skuteczniejszych działań, aby obniżyć ich ceny. Nawozy są niezbędne dla bezpieczeństwa żywnościowego. Zastąpienie i uzupełnienie nawozów mineralnych składnikami odżywczymi ze źródeł organicznych znacznie poszerzyłoby zestaw narzędzi dla rolników i sprawiłoby, że europejskie rolnictwo byłoby mniej zależne od importu nawozów z krajów trzecich.”

geneza

Po inwazji na Ukrainę w dniu 24 lutego 2022 roku, ceny nawozów i energii gwałtownie wzrosły, co miało wpływ na koszt żywności. Ceny nawozów azotowych wzrosły we wrześniu 2022 r. o 149% , a najwięksi producenci nawozów odnotowali rekordowe zyski.

źródło: Parlament Europejski


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę