Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

PE chce, żeby Europejczycy pili więcej kranówki zamiast wody w butelkach

24 października 2018
PE chce, żeby Europejczycy pili więcej kranówki zamiast wody w butelkach

PE opowiedział się za tym, aby ludzie pili więcej kranówki, zamiast kupować wodę w butelkach. Europosłowie podkreślają, że woda z kranu jest znacznie tańsza i lepsza dla środowiska. Według KE, gospodarstwa domowe w UE dzięki temu mogą zaoszczędzić ponad 600 mln euro rocznie.

We wtorek w Strasburgu europosłowie przyjęli projekt nowych przepisów, który ma się do tego przyczynić. Ich zdaniem jeżeli zaufanie do wody z kranu wzrośnie, przyczyni się to również do zmniejszenia ilości odpadów plastikowych z wody butelkowanej, w tym śmieci morskich. Butelki plastikowe są jednym z najczęściej używanych jednorazowych plastikowych przedmiotów na plażach Europy.

Nowe regulacje zmniejszają maksymalne limity niektórych zanieczyszczeń, takich jak ołów (o połowę), substancje polifluoroalkilowe (PFAS), szkodliwe bakterie oraz substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, a także ustanawiają nowe paramenty monitorowania mikrodrobin plastiku, które stały się przyczyną rosnących obaw wśród konsumentów.

PE chce też, żeby państwa członkowskie poprawiły dostęp do wody w miastach i miejscach publicznych poprzez stawianie fontann wody pitnej tam, gdzie jest to technicznie możliwe. Posłowie opowiadają się również za oferowaniem wody kranowej za darmo lub za niewielką opłatą w restauracjach, jadłodajniach i przy dostarczaniu usług cateringowych.

Zgodnie z przyjętą rezolucją, posłowie ponownie domagają się, aby państwa członkowskie skoncentrowały się również na potrzebach słabszych grup społecznych w zakresie dostępu do wody. Ich zdaniem państwa powinny identyfikować ludzi niemających dostępu do wody, włączając w to słabsze i zmarginalizowane grupy społeczne, a następnie ocenić sposoby poprawy sytuacji. Osoby takie powinny również otrzymać jasne informacje, jak podłączyć się do sieci wodociągowej, lub o alternatywnych sposobach dostępu do wody.

"Sposób, w jaki korzystamy z wody, określi przyszłość ludzkości. Jasne jest, że każdy powinien mieć dostęp do czystej i dobrej jakości wody, a my powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby była ona jak najbardziej przystępna cenowo dla wszystkich" - powiedział europoseł Michel Dantin (EPL), odpowiedzialny za przygotowanie rezolucji.

Dokument przyjęto 300 głosami za, przy 98 przeciw i 274 wstrzymujących się. Parlament rozpocznie negocjacje z krajami członkowskimi w ramach Rady UE nad ostatecznym kształtem nowych regulacji, gdy tylko ministrowie UE ustalą wspólne stanowisko dotyczące projektu przepisów.

 

Łukasz Osiński (PAP)


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Opłaty pobierane od wpłat dokonanych w placówkach Poczty Polskiej na rzecz organ...

Zgodnie z art. 17 ust. 7 Traktatu o Unii Europejskiej Rada, stanowiąc za wspólny...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę