aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

PARTNERSTWO EUROPEJSKIE NA RZECZ BIOTECHNOLOGICZNEJ EUROPY

28 listopada 2023
PARTNERSTWO EUROPEJSKIE NA RZECZ BIOTECHNOLOGICZNEJ EUROPY

Partnerstwo europejskie na rzecz biotechnologicznej Europy opartej na obiegu zamkniętym (Partnerstwo CBE), przedsięwzięcie o wartości 2 mld euro między Unią Europejską a Konsorcjum Bioprzemysłu (BIC), ogłasza długo oczekiwane Forum Interesariuszy 2023, które odbędzie się w dniach 6-7 grudnia br. w centralnie położonym i nowocześnie zaprojektowanym obiekcie The Egg w Brukseli.

Informacje o wydarzeniu: Podczas tego wydarzenia, którego tematem jest „Co dalej
z europejskim sektorem biotechnologicznym?”, ponad 500 liderów branży, decydentów, naukowców i interesariuszy w dziedzinie biogospodarki zbierze się na dwudniowym forum poświęconym badaniu przyszłości gospodarki o obiegu zamkniętym w Europie. Na forum przedstawione zostaną znaczne postępy we wspieraniu konkurencyjnych branż biotechnologicznych o obiegu zamkniętym w całej Europie. Omówione zostaną także trzy kluczowe kwestie:

  1. Jak stymulować popyt na rozwiązania oparte na biotechnologii o obiegu zamkniętym?
  2. Jak ułatwić dostęp do finansowania w celu zwiększenia skali bioprodukcji o obiegu zamkniętym w Europie?
  3. Jakie badania i innowacje są potrzebne, aby utrzymać wiodącą pozycję Europy w sektorze bioproduktów w perspektywie średnioterminowej?

 

Uczestnicy będą dyskutować na te tematy podczas dziewięciu sesji i kilku warsztatów w ramach forum. Oprócz tego podczas wydarzenia odbędzie się wystawa prezentująca ponad 30 innowacyjnych rozwiązań opartych na biotechnologii, opracowanych w ramach projektów finansowanych przez Partnerstwo CBE.

  • Podczas sesji plenarnych i równoległych ponad 60 liderów przemysłu, decydentów politycznych i wiodących naukowców omówi wyzwania i możliwości sektora w kontekście europejskich celów zrównoważonego rozwoju.
  • W trakcie wydarzenia zaprezentowana zostanie wystawa przełomowych rozwiązań opartych na biotechnologiach opracowanych dzięki finansowaniu Partnerstwa CBE.
  • Program, w tym spis prelegentów i sesji, jest dostępny na stronie internetowej wydarzenia.

Wpływ Partnerstwa CBE na gospodarkę opartą na biotechnologii: Partnerstwo na rzecz biotechnologicznej Europy opartej na obiegu zamkniętym odegrało kluczową rolę w rozwoju biogospodarki o obiegu zamkniętym w Europie, przyczyniając się do zrównoważonej modernizacji przemysłu i dekarbonizacji. Godne uwagi osiągnięcia obejmują finansowanie 16 innowacyjnych biorafinerii na skalę przemysłową w całej Europie, stymulowanie wzrostu gospodarczego
w regionach oraz wspieranie różnych beneficjentów, w tym małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Model partnerstwa publiczno-prywatnego Partnerstwa CBE skutecznie przyciągało inwestycje, a każde euro finansowania publicznego wygenerowało 2,80 euro inwestycji prywatnych.

Wzmocnienie lokalnych gospodarek: Projekty finansowane przez Partnerstwo CBE, takie jak SCALE i PLENITUDE, stanowią przykład działań na rzecz tworzenia lokalnych łańcuchów dostaw i ożywienia gospodarek wiejskich. Dzięki współpracy z lokalnymi rolnikami i społecznościami projekty finansowane przez Partnerstwo CBE przyczyniają się do zrównoważonego wykorzystania biomasy, dywersyfikacji strumieni dochodów dla producentów pierwotnych oraz tworzenia zielonych miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji. Poznaj historie projektów finansowanych przez Partnerstwo  CBE – dowiedz się, jaki jest ich wkład w zrównoważony rozwój UE, począwszy od produkcji białka roślinnego, poprzez zrewolucjonizowanie zrównoważonej produkcji tekstyliów, aż po przekształcanie odpadów miejskich w nowe bioprodukty.

Europejski Zielony Ład: Działania Partnerstwa CBE są zgodne z celami Europejskiego Zielonego Ładu, wspierając przejście na gospodarkę niskoemisyjną poprzez zrównoważoną biogospodarkę o obiegu zamkniętym opartą na zasobach odnawialnych. Projekty finansowane przez Partnerstwo CBE mają znaczący wpływ na zmniejszenie ilości odpadów i odejście od zasobów opartych na paliwach kopalnych, co jest zgodne z zobowiązaniem Europy do tego, by do 2050 r. stać się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu.

Nicoló Giacomuzi-Moore, p.o. dyrektora wykonawczego Partnerstwa CBE stwierdził:

„Pierwsze Forum Interesariuszy Partnerstwa  CBE będzie dla środowiska biogospodarki ważnym spotkaniem i przestrzenią do podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz omówienia przyszłości europejskiego sektora bioprzemysłu. Ten stale rozwijający się sektor nieustannie udowadnia, że przyczynia się do realizacji kluczowych europejskich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, takich jak np. ograniczenie emisji CO2, zazielenienie procesów przemysłowych, ograniczenie odpadów, gospodarka o obiegu zamkniętym, autonomia strategiczna, tworzenie miejsc pracy czy ożywienie gospodarek wiejskich. Podczas dwóch dni forum będziemy śledzić perspektywę naszych interesariuszy, wsłuchiwać się w stojące przed nimi wyzwania oraz wspólnie podkreślać możliwości i potrzeby tego sektora na nadchodzące lata. Nadszedł czas, by jako wspólnota przedyskutować, w jaki sposób możemy w pełni wykorzystać potencjał europejskiej biogospodarki i co jest potrzebne, aby tego dokonać”.

Szczegóły rejestracji: Rejestracja na Forum Interesariuszy jest bezpłatna i obowiązkowa. Kliknij na ten link, aby się zarejestrować.

Przyłącz się do rozmowy: Zapoznaj się z informacjami na temat wydarzenia i przyłącz się do dyskusji w mediach społecznościowych korzystając z hasztaga #CBESF23.

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Kazachstan Temir Zholy (KTZ), narodowa spółka kolejowa Kazachstanu, zauważył nie...

W 2023 roku Polska, będąc drugim co do wielkości eksporterem mięsa wołowego w Un...

Od 2016 roku w Polsce rośnie saldo migracji na pobyt stały. Coraz mniej osób emi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę