europejskie forum rolników 2025

Pakiet "omnibus" osłabia niektóre fundamenty Zielonego Ładu

27 lutego 2025
Pakiet "omnibus" osłabia niektóre fundamenty Zielonego Ładu

Europejska Partia Ludowa (EPL) zmienia zdanie zdecydowanie opowiada się za "uproszczeniem" niektórych przepisów wynikających z Zielonego Ładu i pochwala podejście przyjęte przez Komisję. Zdaniem jej koordynatora w parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska (Envi), Petera Liese, przedstawienie celu klimatycznego w dniu 26 lutego "zepsułoby debatę", ponieważ "z psychologicznego punktu widzenia musimy pokazać, że zmniejszamy presję na przemysł poprzez ograniczenie biurokracji", zanim pomyślimy o 2040 r. Dlatego też zaplanowana na wczoraj prezentacja planu związanego ze strategią osiągnięcia celu klimatycznego w UE na rok 2040 została zaniechana.

Inni ubolewają nad faktem, że pakt na rzecz czystego przemysłu i ambicje klimatyczne nie są ze sobą skorelowane, jak na przykład europoseł Michael Bloss z Partii Zielonych: "Bez ambitnego celu klimatycznego brakuje kompasu dla modernizacji gospodarki".

Zdaniem Neila Makaroffa, dyrektora think tanku Strategic Perspectives, przedstawiając cel na 2040 r., CID i teksty upraszczające w tym samym czasie "wyraźnie pomogłyby w zrównoważeniu pakietu", pokazując, że "nie chodzi tylko o przemysł i uproszczenie, ale także o dekarbonizację". Chce jednak spojrzeć na tę "straconą szansę" Komisji z odpowiedniej perspektywy, ponieważ Komisja planuje przedstawić wniosek legislacyjny na 2040 r. do końca pierwszego kwartału. Jeśli harmonogram zostanie dotrzymany, będzie to znak, że cel "nie jest całkowicie odłączony od CID" – uważa.

Co więcej, nawet organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska z zadowoleniem przyjmują niektóre postanowienia paktu, które idą w kierunku dekarbonizacji. WWF znajduje "obiecujące inicjatywy, takie jak ustanowienie pionierskich rynków dla czystych produktów, takich jak stal niskoemisyjna, poprzez włączenie kryteriów pozacenowych [w zamówieniach publicznych i prywatnych]".

"Inicjatywa przedstawia pragmatyczne środki mające na celu modernizację przemysłu, w tym zapewnienie przystępnej cenowo energii elektrycznej i oferowanie ukierunkowanych zachęt inwestycyjnych w zakresie technologii neutralnych dla klimatu", zgadza się think tank Agora Energiewende.

"Pełen sprzeczności dzień"
Jednak 26 lutego zaprezentowano także inne inicjatywy, które nie cieszą aktywistów klimatycznych. Na przykład w planie działania na rzecz przystępnej cenowo energii wspomina się o możliwości "pozyskiwania dużych ilości LNG w ramach umów długoterminowych, aby chronić konsumentów przed zmiennością cen i umożliwić im dostęp do niższych cen". Jest to opcja, która według około pięćdziesięciu organizacji pozarządowych grozi "utrwaleniem zależności od gazu kopalnego poprzez zastąpienie zależności rosyjskiej zależnością amerykańską".

Jest też i przede wszystkim pakiet omnibusowy, który niepokoi zwolenników Zielonego Ładu nie tylko organizacje pozarządowe. W imię "uproszczenia procedur administracyjnych" (przeczytaj nasz artykuł) inicjatywa przewiduje wyłączenie około 80% firm z zakresu dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej przedsiębiorstw (CSRD), która nakłada na niektóre przedsiębiorstwa obowiązek składania w najbliższych latach szeregu informacji na temat wpływu ich działalności na środowisko.

Dla francuskiego eurodeputowanego Pascala Canfina, koordynatora liberalnej grupy (Renew) w komisji Envi, 26 lutego wydaje się być "pełnym sprzeczności dniem dla europejskich działań na rzecz klimatu". Z jednej strony CID "potwierdza kontynuację agendy dekarbonizacji". Z drugiej strony pakiet omnibus "osłabia niektóre fundamenty Zielonego Ładu".

Komisja została ostrzeżona. Proste formuły dotyczące komplementarności między zwiększaniem konkurencyjności a ambicjami klimatycznymi nie wystarczą, aby przekonać się, że to pierwsze nie działa na niekorzyść drugiego.

***

 źródło:Contexte jest własnością , organizacji medialnej założonej w 2013 roku przez Chloé Moitié, Clémentine Forissier i Jean-Christophe Boulanger

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Kwas solny to jeden z najważniejszych i najbardziej wszechstronnych kwasów stoso...

W marcu największy wzrost eksportu drogowego ukraińskich produktów rolnych odnot...

Rada uzgadnia stanowisko w sprawie mechanizmu "zatrzymania zegara", który ma zwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę