Już po raz ósmy w Polsce realizowany jest program „Owoce i warzywa w szkole”. Głównym celem programu Wspólnej Polityki Rolnej „Owoce i warzywa w szkole” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.
Szkoła może wziąć udział w programie:
korzystając z usług zatwierdzonego dostawcy, z którym zawiera umowę na dostawy owoców i warzyw. Lista zatwierdzonych dostawców dostępna jest na stronie internetowej www.arr.gov.pl
W tym roku szkolnym zmieniły się zasady uczestnictwa w programie. Zniesiona została konieczność wcześniejszego zgłaszania się szkół podstawowych do Agencji Rynku Rolnego w celu potwierdzenia uczestnictwa w programie.
Wystarczy aby szkoła zawarła umowę z jednym z zatwierdzonych przez ARR dostawców. Potwierdzeniem przystąpienia szkoły do „Owoców w szkole” jest podpisana umowa, którą dostawca składa w Oddziale Terenowym ARR (właściwym ze względu na swoją siedzibę) do dnia 13 stycznia 2017 r. – w przypadku uczestnictwa w programie w II semestrze roku szkolnego 2016/2017.
poprzez samodzielne organizowanie porcji owocowo-warzywnych dla dzieci i rozliczanie się z ARR. W tym celu szkoła zobowiązana jest uzyskać w ARR zatwierdzenie. Powinna również złożyć oświadczenie o liczbie dzieci uczestniczących w programie do 13 stycznia 2017 r. (na dostawy w II semestrze).
26 stycznia br. na stronie www.arr.gov.pl zostanie opublikowana informacja o łącznej liczbie porcji owoców i warzyw, które powinno otrzymać 1 dziecko w danym okresie. Dostawy owoców i warzyw do szkół w II semestrze roku szkolnego 2016/2017 rozpoczną się od 30 stycznia br.
W roku szkolnym 2016/2017 w programie będzie mogło uczestniczyć przeszło 1,35 mln dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, tj. realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówki) raz dzieci z klas I-III.
Aby skutecznie i trwale ukształtować nawyki żywieniowe – dzieci nie tylko otrzymują porcje owoców i warzyw, ale również uczestniczą w działaniach edukacyjnych informujących o zaletach spożywania owoców i warzyw. Każda szkoła uczestnicząca w programie, zgodnie z wytycznymi MEN realizuje różnego rodzaju działania poświęcone zdrowemu żywieniu oraz pochodzeniu owoców i warzyw.
Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się 2 – 3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe) oraz soki. Dzieci otrzymują jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchewkę, słodką paprykę, rzodkiewki, pomidorki i kalarepę oraz soki owocowe i warzywne. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących.
Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (88%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (12%), a całkowity budżet programu w roku szkolnym 2016/2017 wynosi ok. 19,762 mln EUR (ok. 84,265 mln PLN).
Szczegółowe informacje nt. programu można uzyskać na stronie www.arr.gov.pl w zakładce „Owoce i warzywa w szkole” oraz pod numerem infolinii 22 661-72-72.
Nina Mirgos-Kilanowska Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Żyrardowa