aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Oświadczenie na temat rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie unijnego mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2

17 marca 2021
Oświadczenie na temat rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie unijnego mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2

10. marca Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie unijnego mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 zgodnego z zasadami WTO. Copa i Cogeca popierają ogólne założenia zaproponowanego mechanizmu, o ile zostaną spełnione pewne warunki, co wyjaśniła przewodnicząca Copa Christiane Lambert w swoim niedawnym felietonie.

Bardzo niepokoi nas jednak jedna poprawka, która została przegłosowana niewielką większością głosów. Dotyczy ona uwzględnienia sektora nawozów w mechanizmie. Po przyjęciu rezolucji przez Parlament Europejski, Komisja Europejska będzie musiała teraz zaproponować odpowiednie ramy prawne stanowiące podstawę tego mechanizmu. Wzywamy Komisję Europejską do wzięcia pod uwagę pewnej zasadniczej kwestii - jeśli mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 nie dotyczy produktów rolnych to nie może również objąć nawozów.

Nawozy azotanowe należą do najważniejszych środków produkcji w sektorze upraw i stanowią główny koszt zmienny w produkcji zbóż i roślin oleistych. Ceny nawozów są jednak już wyższe w Europie niż w pozostałych regionach świata, gdyż nasz rynek jest chroniony przez cła i środki antydumpingowe, które kosztują unijnych rolników 600 mln € rocznie.

Jeśli dodamy do tego opłaty wynikające z mechanizmu dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, ceny nawozów poszybowałyby w górę, jeszcze bardziej podnosząc koszt produkcji rolnej w Europie, przez co importowana żywność stałaby się jeszcze bardziej konkurencyjna i atrakcyjna. Koniec końców, zastosowanie mechanizmu dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla jedynie do surowców wymaganych w uprawach byłoby niesprawiedliwe i przyniosłoby skutki odwrotne od zamierzonych, tj. doprowadziłoby do ucieczki emisji z europejskiego rolnictwa na bezprecedensową skalę. Rolnicy byliby podwójnie karani - jak można to wyjaśnić naszym obywatelom? Co więcej, jest to sprzeczne z celami Zielonego Ładu.

Dlatego Copa i Cogeca uważają, że albo rolnictwo i sektory niższego szczebla zostaną uwzględnione w przyszłym mechanizmie dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 albo sektory wytwarzające środki produkcji rolnej, a w szczególności nawozy azotanowe będą musiały zostać z niego wykluczone.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę