Copa i Cogeca zwracają uwagę na wyniki głosowania nad strategią bioróżnorodności na 2030 r., które odbyło się 4. marca w Komisji Agri Parlamentu Europejskiego. Wdrożenie tej ambitnej strategii i jego wyniki będą w znacznej mierze zależały od motywacji, wsparcia i przyszłego zaangażowania podmiotów w terenie, tj. rolników, właścicieli lasów, ich spółdzielni oraz użytkowników gruntów. Bez zaangażowania tych podmiotów oraz aktywnego zarządzania gruntami i lasami, żadne zrównoważone rozwiązanie zmierzające do utrzymania bioróżnorodności nie może być osiągnięte.
Z tego względu doceniamy pragmatyczne podejście sprawozdawczyni i członkini do Parlamentu Europejskiego, Isabeli Carvalhais oraz kontrsprawozdawców, które wnosi zrównoważoną perspektywę, tak potrzebną dla rolnictwa i leśnictwa. Ze szczególnym zadowoleniem przyjmujemy wezwanie do przeprowadzenia oceny skutków strategii i jej środków. Cieszy nas również, że wspomniano o potrzebie zagwarantowania odpowiedniego zestawu narzędzi i rozwiązań zastępczych w obliczu nakładanych restrykcji oraz że położono nacisk na stosowanie procesów oddolnych i środków dobrowolnych podczas wdrożenia. Jednakże musimy w dalszym ciągu dbać o to, by cele ochrony gruntów i inne założenia były realistyczne i opierały się na analizie SWOT i analizie potrzeb. Zapewni to wyczerpującą ocenę, która nie będą nieść ze sobą dodatkowego obciążenia dla rolników, właścicieli lasów i państw członkowskich w postaci nowych przepisów. Wszystkie systemy rolne powinny mieć równą szansę, by przyczynić się do różnych celów UE.
Oczekujemy że sprawozdawca dla Komisji ENVI, poseł do Parlamentu Europejskiego, Luena, będzie kierował się konstruktywnym podejściem i uwzględni kluczowe elementy propozycji przedstawionych przez posłankę do Parlamentu, Isabelę Carvalhais w nadchodzącym sprawozdaniu Parlamentu.
Copa - Cogeca