Samorząd województwa opolskiego i 26 gmin regionu zawarły w czwartek porozumienie na rzecz ochrony powietrza. Dzięki porozumieniu opolskie jako jedyne województwo w kraju ubiega się o udział w programie LIFE Komisji Europejskiej.
Porozumienie to jeden z elementów projektu pn. "Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego", który województwo zgłosiło do programu LIFE Komisji Europejskiej. Wstępny projekt otrzymał już pozytywną ocenę. Do końca miesiąca zostanie złożona jego ostateczna wersja, dzięki której samorząd może otrzymać do 10 mln złotych dofinansowania.
Głównym celem przedsięwzięcia jest lepsze i skoordynowane działanie na wszystkich szczeblach administracji publicznej w regionie. W każdej gminie uczestniczącej w tym działaniu pojawią się wykwalifikowani doradcy, którzy będą mogli pomóc każdemu, kto się do nich zgłosi, np. w wyborze ekologicznego źródła ciepła. Będzie także wspólna dla całego regionu aplikacja, dzięki której będzie można śledzić zanieczyszczenie powietrza. We wszystkich gminach województwa – nie tylko tych partnerskich - będą zainstalowane czujniki powietrza. Przy realizacji projektu mogą pracować także opolscy naukowcy i władze przygranicznych powiatów po czeskiej stronie granicy
"Już dawno rozpoczęliśmy proces, który ma doprowadzić do likwidacji pieców niskiej jakości. Dwanaście samorządów złożyło wnioski do RPO na wymiany pieców. To bardzo dobra podstawa do zmian. Dzisiejsze porozumienie zaś daje początek całemu procesowi związanemu z wnioskiem do programu LIFE, który jest związany z monitorowaniem i ochroną powietrza. Angażujemy samorząd województwa i samorządy lokalne. Przygotowujemy ludzi, którzy będą zajmowali się tym problemem" - powiedział Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.
Marek Szczepanik (PAP)