Adama_Spyrale_1-31.05.21

Opłata cukrowa a RHD – wniosek o interpretację

14 kwietnia 2021
Opłata cukrowa a RHD – wniosek o interpretację

Mając na uwadze wniosek zgłoszony podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji, 12 kwietnia Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wydania jednoznacznej interpretacji stosowania opłaty cukrowej w rolniczym handlu detalicznym (RHD).

Zgodnie z zapisami  art. 20 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2020.1426 t.j.), przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, uznawane są jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 tejże ustawy.

Także w art. 6 ust. 1 ustawy prawo przedsiębiorców zapisano, iż przepisów ustawy nie stosuje się do działalności rolników w zakresie sprzedaży, o której mowa w art. 20 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem rolnicy działający w ramach RHD nie są przedsiębiorcami i do kwoty przychodu w wysokości 40 tys. PLN podatku dochodowego nie płacą.

Wydaje się, że przepisy ustawy o zdrowiu publicznym, które wprowadzają tzw. opłatę cukrowa, dotyczą przedsiębiorców, jednak na podstawie zapisów w ustawie trudno jednoznacznie to stwierdzić. Dlatego też zwróciliśmy się  do Ministra o jednoznaczną wykładnię Rządu w tej sprawie.

 

krir.pl


POWIĄZANE

W związku z informacjami o podjęciu przez Urząd Pełnomocnika Rządu ds. Centralne...

Zachęcamy: gospodarstwa rolne (producentów produkcji podstawowej) i przedsiębior...

Panie ministrze Puda, wiosna się kończy, trzeba obudzić się ze snu zimowego i ws...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę