aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Opakowania wielokrotnego użytku zyskują na popularności.

14 listopada 2022
Opakowania wielokrotnego użytku zyskują na popularności.

Plastik nietrudno znaleźć w wielu rzeczach, które służą do konsumpcji, przechowywania i transportu żywności. Chociaż klienci coraz chętniej sięgają po torby wielokrotnego użytku, to cały czas popularne kubki czy opakowania na wynos zawierają w sobie tworzywa sztuczne. Tymczasem bardziej ekologiczne i opłacalne są opakowania, z których można korzystać wiele razy. Dlaczego warto je wybierać?

Jednym z najpopularniejszych napojów sprzedawanych na wynos jest kawa. Zazwyczaj wydawana do wypicia poza lokalem w kubku papierowym, który jednak, aby mógł spełniać swoją funkcję, musi zostać powleczony najczęściej sztucznym tworzywem. Dlatego opakowania z popularnych kawiarni, sklepów i stacji benzynowych muszą trafiać do pojemnika na odpady zmieszane, a w efekcie nie są poddawane recyklingowi. Niestety podobnie dzieje się z torbami do transportu dań, które wydają się papierowe, a zawierają w sobie plastik.

– Polietylen wykorzystywany do powlekania jednorazowych kubków i innych opakowań bardzo trudno oddzielić od papieru. Właśnie dlatego bardzo często nie nadaje się do recyklingu, a jego rozkład w niekontrolowanych warunkach, np. w lesie lub rzece wiąże się z ryzykiem powstawania groźnego mikroplastiku. To substancja, która jest niezmiernie trudna do usunięcia z ekosystemu, ze względu na jej wszechobecność i niewielki rozmiar – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., działającej w branży gospodarowania odpadami i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, z roku na rok w ramach selektywnej zbiórki opadów gromadzi się coraz więcej plastiku. W 2021 r. zebrano aż 522 602 tony tego surowca. To o ponad 30 tys. ton więcej niż w roku poprzedzającym i aż 126 tys. ton więcej niż w 2019. Tymczasem szacuje się, w Europie odzyskiwane jest zaledwie 30-40% zebranych tworzyw sztucznych. To pokazuje, że należy podejść do problemu również z innej strony – ograniczając ich użycie do niezbędnego minimum.

Dania i napoje na wynos we własnym opakowaniu

Wiele miejsc oferujących kawę i herbatę na wynos przygotowuje ciepły napój na prośbę klienta do jego kubka albo termosu. Niekiedy wiąże się to nawet z możliwością uzyskania rabatu. Także w sklepach i na targowiskach można zazwyczaj korzystać z własnych opakowań, np. toreb materiałowych lub biodegradowalnych, czy pojemników. To sprzyja ograniczaniu produkcji plastiku, a przy tym wspiera odpowiedzialną konsumpcję i pomaga lepiej planować zakupy. W ogólnym rozrachunku jest to również bardziej opłacalne finansowo.

– Opakowania wielorazowe są wygodnym i korzystne nie tylko dla planety, ale też dla naszych portfeli. Wytrzymała torba potrafi kosztować zaledwie kilka-kilkanaście złotych, tymczasem każda jednorazówka to zazwyczaj koszt od kilkudziesięciu groszy do nawet kilku złotych. W ciągu roku oszczędności mogą być zatem dosyć znaczące. Dobrym pomysłem są ekologiczne torby materiałowe, które oprócz funkcji użytkowych, charakteryzują się z reguły ciekawym wyglądem. To rozwiązanie warte uwagi, ze również względu na ich wysoką trwałość. W przeciwieństwie do jednorazówek, miną miesiące, a nawet lata, zanim taka torba stanie się niezdatnym do użytku i wymagającym unieszkodliwienia odpadem – zaznacza Felice Scoccimarro.

Plastik zagrożeniem dla mieszkańców lasów

Ograniczenie używania plastiku ma także inny wymiar. Każde ekodziałanie może spowolnić postępującą degradację środowiska naturalnego. Już dziś odwiedzając parki i lasy nietrudno natrafić na porozrzucane plastikowe butelki, torebki i inne śmieci. To śmiertelne zagrożenie dla okolicznej fauny. Połknięta foliówka może doprowadzić do uduszenia bądź wypełnić żołądek zwierzęcia, przez co nie będzie mogło przyjmować pokarmu. Rozkładające się w niekontrolowany sposób tworzywa sztuczne sprzyjają również uwalnianiu się mikroplastiku do ekosystemu. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaśmiecać terenów zielonych, a w miarę możliwości zabierać ze sobą znalezione odpadki.


POWIĄZANE

Wołodymyr Zełenski- Prezydent Ukrainy, na platformie "X" zwrócil się do rządu po...

Prezydium NSZZ RI Solidarność dnia 9 lutego 2024 ogłosiło 30 dniowy strajk gener...

Indie zaoferowały gwarantowane wsparcie dla cen roślin strączkowych, kukurydzy i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę