W kolejnej miejscowości w regionie tarnowskim zadbano o pszczoły i dziko żyjące zapylacze. Nieopodal Szkoły Podstawowej w Lichwinie (gm. Pleśna) założono Kieszonkowy Ogród Miododajny. Projekt zrealizowano z inicjatywy Tarnowskiego Organizacji Turystycznej. Tego typu obiekty są niewielkimi, starannie zaprojektowane przestrzeniami, które przyciągają owady pożyteczne dla człowieka, jak i całego ekosystemu.
Na mapie regionu tarnowskiego z każdym rokiem przybywa Kieszonkowych Ogrodów Miododajnych. Tym razem Lichwin zyskał ogród, który promuje bioróżnorodność, wspiera ekosystem i zarazem upiększa przestrzeń publiczną.
Głównym celem nasadzeń miododajnych jest wspieranie pszczół i dziko żyjących zapylaczy, które odgrywają kluczową rolę w środowisku. Owady te odpowiadają za zapylanie zdecydowanej większości roślin na Ziemi, co ma bezpośredni wpływ na produkcję żywności i zachowanie naturalnych ekosystemów. Dzięki różnorodnym gatunkom roślin w kieszonkowych ogrodach, powstają mikroekosystemy wspierające pożyteczne owady.
Ogrody miododajne stanowią doskonałe narzędzie edukacyjne, dlatego lokalizacji w pobliżu szkoły w Lichwinie jest dodatkowym atutem. W przyszłości w oparciu o kieszonkowy ogród można organizować warsztaty poświęcone roli pszczół czy ochronie środowiska. Kieszonkowe ogrody miododajne to inicjatywa, która łączy piękno natury z praktycznym wsparciem ekosystemów. Stanowią one nie tylko estetyczny element krajobrazu, ale przede wszystkim realną pomoc dla owadów.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że na obszarze powiatu tarnowskiego funkcjonuje wiele pasiek. Co za tym idzie region jest bogaty w miód, wyroby pszczele i posiada dziedzictwo kulinarne oparte właśnie na stosowaniu miodu w kuchni. Pszczoły i dziko żyjące zapylacze mierzą się z wieloma problemami, dlatego tak istotne są inicjatywy, jak zakładanie Kieszonkowych Ogrodów Miododajnych. Stosunkowo niewielkie ogrody przyniosą liczne korzyści, jeżeli będzie ich powstawać coraz więcej. Dbając o pożyteczne owady dbamy o środowisko, nasze bezpieczeństwo żywnościowe, ale i lokalne pasieki, które produkują miód o najwyższych walorach smakowych i zdrowotnych.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
oprac, e-mk, ppr.pl