Uwzględniając oczekiwania rolników, w celu jednoznacznego i kompleksowego uregulowania kwestii odszkodowań za szkody łowieckie, przygotowany został poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie (druk sejmowy nr 219). Aktualnie toczą się intensywne prace legislacyjne nad tym projektem i w najbliższym czasie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rozpatrzy ten projekt podczas II czytania.
Rozwiązania prawne przewidziane w powyższym projekcie ustawy uwzględniają najistotniejsze postulaty rolników, zgłaszane przez nich od wielu lat, a dotyczące zasad naprawiania szkód w uprawach i płodach rolnych spowodowanych przez zwierzynę łowną oraz przy wykonywaniu polowania. Przede wszystkim, zgodnie z powyższym projektem, szkody szacowane będą przez wojewodów (i ich przedstawicieli) właściwych ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód, co oznacza, że będą szacowane przez obiektywnych i niezależnych ekspertów, a nie - jak dotychczas - przez przedstawicieli zarządców lub dzierżawców obwodów łowieckich. Dzięki temu, odszkodowania za szkody pokrywać będą rzeczywiste, faktycznie poniesione przez rolników straty. Ponadto, w projekcie proponuje się utworzyć Fundusz Odszkodowawczy, którego dysponentem będzie minister właściwy do spraw środowiska. Przychody tego Funduszu pochodzić będą w szczególności z rocznych składek wnoszonych przez dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich, co zagwarantuje pewność źródła finansowania przyznawanych rolnikom odszkodowań.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi od początku prac nad powyższym projektem aktywnie uczestniczył w tych pracach, dokonując szczegółowych analiz rozwiązań przewidzianych w projekcie, by jak najpełniej odzwierciedlały oczekiwania rolników, zgłaszane podczas licznych spotkań z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi lub jego przedstawicielami. W tym celu również przedstawiciele Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczyli w konsultacjach z Ministrem Środowiska i jego przedstawicielami.
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników, ma na celu wyeliminowanie wieloletnich zaniedbań legislacyjnych i uregulowanie kwestii odszkodowań za szkody łowieckie w sposób obiektywny, rzetelny i sprawiedliwy społecznie.
MRiRW