aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Odbudowa produkcji trzody chlewnej

12 października 2023
Odbudowa produkcji trzody chlewnej

Jak dowiadujemy się z najnowszego komunikatu prasowego resortu rolnictwa - Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus wraz z podsekretarzem stanu Krzysztofem Cieciórą gościli dziś  w gospodarstwie trzodziarskim Tomasza Wachulca w miejscowości Dziwle, w gminie Grabica.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że szacunkowe dane mówią o tym, że do Polski przywożonych jest około 80 procent prosiąt, warchlaków.

Tylko 20 procent pochodzi z polskiej hodowli i to musimy zmienić, po to jest ten program – dodał minister.

Minister Robert Telus podkreślił, że jest to istotne zarówno ze względu na odbudowę polskiej hodowli, ale także w kontekście produkcji zboża w Polsce, którego produkujemy dużo, więcej niż wynosi wewnętrzne zapotrzebowanie.

Ten program został przygotowany wspólnie z hodowcami. Chcemy, aby był efektywny i cel jaki sobie stawiamy to zwiększenie pogłowia loch o 200 tys. sztuk – poinformował minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że program powinien wejść w życie jako pilotażowy już na początku przyszłego roku. – Planujemy, aby w przyszłym roku było to 50 chlewni – dodał minister.

– To dobry dzień dla hodowców trzody chlewnej. Tak jak zapowiadaliśmy, ogłaszamy Program odbudowy pogłowia trzody chlewnej, a zwłaszcza loch i warchlaków – poinformował minister Robert Telus.

Dotacje i kredyty

Poinformował jednocześnie, że program składa się z dotacji i kredytów na budowę lub odbudowę chlewni.

– Kredyt do 60 procent, a na wyposażenie dotacja w wysokości do 65 procent – powiedział szef resortu rolnictwa.

– Dopłata do odsetek wyniesie 100 procent w ciągu dwóch pierwszych lat, a 50 procent w kolejnych dwóch – dodał minister.

Minister poinformował ponadto, że trwają dyskusje co do długości funkcjonowania programu i według niego powinien on trwać nie 5, ale 10 lat.

Zapowiedział ponadto przygotowanie specustawy, która ułatwi uzyskanie pozwoleń na budowę. 

Koszt programu

Planowana kwota akcji kredytowej wynosi 2,4 mld zł, w tym kwota na gwarancje to 384 mln zł i kwota na spłatę odsetek 531 mln zł. Natomiast planowana kwota dotacji na realizację programu w 2024 r. to 250 mln zł.

Przyczyna spadku pogłowia

Podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra zwrócił uwagę, że głównie z powodu ASF pogłowie trzody chlewnej w Polsce zmniejszyło się o około 10 milionów.

– Chcemy odbudować pogłowie i wrócić do tych historycznych rekordów jakie notowaliśmy – dodał wiceminister.

Poinformował jednocześnie, że w Polsce mamy około 19 milionów stanowisk dla świń w poszczególnych chlewniach, a pogłowie wynosi około 10 milionów. – Dlatego bardzo nam zależy na tym, aby zasiedlać te chlewnie, które już istnieją – powiedział podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

Wsparcie OZE

– Do tego programu dokładamy wsparcie budowy OZE, aby w takich gospodarstwach, w których są chlewnie powstawały również biogazownie – poinformował minister Robert Telus. – To będzie także z korzyścią dla środowiska – dodał szef resortu rolnictwa.

W zależności od rodzaju instalacji OZE dotacja wyniesie do 20 mln zł - biogazownie i elektrownie wodne lub pożyczka do 25 mln zł w odniesieniu do wszystkich instalacji OZE.

Pozostałe informacje

– Przedłużyliśmy odszkodowania za suszę. Zwiększyliśmy możliwości ubiegania się za straty powstałe w sadach w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych – huraganu, gradu czy przymrozków – przypomniał minister dodając, że wsparcie otrzymają wszyscy, których straty zawierają się w skali od 30 do 100 procent.

Kolejna pomoc dotyczy rolników uprawiających kalafior i brokuły.

– 1250 złotych do hektara, bo to był bardzo niekorzystny rok, w którym w tym samym, krótkim czasie dojrzały te warzywa. To spowodowało, że zakłady nie zdążyły odebrać warzyw i wiele z nich zgniło na polu  – dodał minister.

– Natomiast do malin pomoc może wynieść około 2,5 tysiąca złotych do hektara i jeszcze dziś może być opracowane stosowne rozporządzenie w tym zakresie – uzupełnił szef resortu rolnictwa.

Minister Robert Telus zapowiedział ponadto na jutro podpisanie kolejnej umowy w sprawie portu zbożowego, tym razem w Świnoujściu.

Przypomniał również o wczorajszych decyzjach dotyczących bonu frekwencyjnego, dzięki któremu gminy mogą zdobyć dodatkowe środki.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło i foto: MRiRW


POWIĄZANE

Spersonalizowany plan rozwoju, wspieranie work-life balance i employee experienc...

Rolnicy mogą odetchnąć z ulgą, gdyż preferencyjne stawki za prąd będą nadal obow...

Minęły dwa lata od rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która spowodowała gwałtowny wz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę