aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Umowa pomiędzy UE a Ukrainą na tzw. „bezwizowy transport” do końca czerwca 2025 r.

14 czerwca 2024
Umowa pomiędzy UE a Ukrainą na tzw. „bezwizowy transport” do końca czerwca 2025 r.

Ukraina i Unia Europejska wkrótce przedłużą „bezwizowy transport” do końca czerwca 2025 r. - Szmygal.

Ukraina i Unia Europejska wkrótce przedłużą Umowę o transporcie towarowym (tzw. „bezwizowy transport”) do końca czerwca 2025 r. Premier Ukrainy Denis Szmygal ogłosił to 13 czerwca na swoim kanale Telegram.

„Dzisiaj rząd zatwierdził zarządzenie Prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego w sprawie ustalenia osób upoważnionych do podpisania tej umowy. Po przedłużeniu ruchu bezwizowego kierowcy będą mogli w dalszym ciągu wykonywać dwustronny transport bez zezwoleń” – napisał szef Gabinetu Ministrów Ukrainy.

Nazwał tę decyzję także „silną zachętą dla ukraińskich producentów, przypominając, że w ubiegłym roku ukraiński eksport pojazdów silnikowych do Unii Europejskiej wzrósł o około 30% w porównaniu z 2021 rokiem.

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kolejowej przekroczył 1 milion ton. Temat ten był omawiany podczas internetowego spotkania przedstawicieli Ukrzaliznytsia JSC i uczestników rynku rolnego, które odbyło się 13 czerwca, podaje Rail.insider .

„Według danych eksploatacyjnych wolumen załadunku zboża w czerwcu wyniósł 1,47 mln ton. To 183 tys. ton, czyli o 15% mniej niż w maju 2024 r. W porównaniu do czerwca 2023 r. wolumen przeładunków w raportowanym okresie wzrósł o 507 tys. ton, czyli prawie dwukrotnie” – czytamy w raporcie.

Średni dzienny wolumen załadunku od początku czerwca wyniósł 93,7 tys. ton, o 16 tys. ton (15%) mniej niż w maju 2024 r.

W raportowanym okresie łączne wolumeny przewozów zbóż i produktów przemiału spadły o 74 tys. ton, tj. o 5% w stosunku do maja – do 1,365 mln ton. W tym samym czasie w ruchu eksportowym przewieziono 1,134 mln ton zbóż. W porównaniu z majem liczba ta spadła o 147,6 tys. ton, tj. o 11,5%.

Jednocześnie wolumen transportu oleju roślinnego na eksport stale rośnie. W maju odnotowano rekordowy wynik od czterech lat, ale wynik czerwcowy jest wyższy od majowego o 8,3 tys. ton (tj. 12%) i wynosi 78 tys. ton.

oprac, e-red, ppr.pl na podst. Źródło Informacje APK


POWIĄZANE

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę