Ptak_Waw_CTR_2024

Ochrona upraw: Niskie temperatury mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia roślin i straty w gospodarstwie

10 lutego 2022
Ochrona upraw: Niskie temperatury mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia roślin i straty w gospodarstwie

Niecałe trzy dekady temu w Polsce działało ledwie kilkanaście winnic, dziś ich liczba może przekraczać 400. Chociaż większość z nich to małe, kilkudziesięcioarowe gospodarstwa, to z roku na rok rośnie także liczba plantacji winorośli o uprawach powyżej hektara. Winnice pojawiły się nie tylko na Podkarpaciu i w Małopolsce, lecz także na tradycyjnych terenach upraw winorośli wzdłuż rzeki Odry. Niezależnie jednak od wielkości i miejsca uprawy zagrożeniem dla jej prawidłowego wzrostu pozostają niespodziewane wiosenne przymrozki.


Narażone są na nie, nie tylko winnice. Niskie temperatury mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia roślin i straty w gospodarstwie. W 2021 r. z powodu przymrozków, które pojawiły się na przełomie kwietnia i maja, ucierpiały przede wszystkim uprawy moreli, brzoskwiń, czereśni i wiśni. Straty odnotowano także w uprawie truskawek i malin.


Dziś istnieje wiele metod ochrony roślin stosowanych w celu ograniczenia potencjalnych szkód: okrywy termoizolacyjne, mieszanie powietrza za pomocą śmigieł, zraszanie, zadymianie czy ogrzewanie. Jedną z prostszych i skuteczniejszych metod są pochodnie przeciwmrozowe. W zależności od warunków atmosferycznych i terenowych dobiera się odpowiednią liczbę pochodni przeciwmrozowych na hektar upraw.


Pochodnie przeciwmrozowe działają na zasadzie połączenia dwóch metod: ogrzewania z zadymianiem. Dym tworzy warstwę ochronną, która ogranicza spadek ciepła w podobny sposób, jak czyni to szklarnia. Z kolei ciepło pochodni ogrzewa powietrze i ziemię w swoim bezpośrednim otoczeniu.


Pochodnie zawierają znaczne ilości parafiny, która spalając się w czasie ok. 10 godzin, uwalnia sporo ciepła i w efekcie podnosi temperaturę w otoczeniu. W ten sposób chroni rośliny przed przymrozkami. Dzięki zastosowaniu tekturowego knota możliwe jest szybkie i proste rozpalanie pochodni rozłożonych na dużej powierzchni za pomocą np. palnika gazowego. Konstrukcja knota pozwala również na ponowne odpalenie zgaszonej wcześniej pochodni. Metalowa pokrywka zabezpiecza świecę przed zawilgoceniem aż do kolejnego użycia – podkreśla Mateusz Kłaczek, Kierownik Rozwoju Produktu spółki Polwax.


Dodatkowo pochodnie są bardzo łatwe w obsłudze i w zasadzie nie wymagają nakładów inwestycyjnych czy serwisowych. Umożliwiają przy tym zabezpieczenie nawet dużych areałów upraw. Pochodnie są bardzo elastyczne w stosowaniu, można rozkładać je w zasadzie dowolnie w zależności od potrzeb i kierunku wiatru. Jest to korzystne dla niewielkich gospodarstw położonych na stosunkowo trudnych terenach.


Jedno opakowanie i wkłady wymienne

Spółka Polwax oferuje nie tylko gotowy produkt w metalowych, wytrzymałych opakowaniach, lecz także wkłady uzupełniające, które są zdecydowanie lepszym, tańszym, prostszym i bardziej ekologicznym sposobem na wielokrotne wykorzystanie opakowań od ich wysyłania do ponownego napełnienia. W sytuacjach, gdy przymrozki są zapowiadane np. dwa–trzy dni z rzędu, nie trzeba nawet zbierać metalowych puszek. Wystarczy po wypaleniu uzupełnić puszkę nowym wkładem.


Dzięki takiemu rozwiązaniu czas pracy przeznaczony na ochronę upraw ulega znacznemu skróceniu. Jednak trzeba pamiętać, że używane wiaderka, które przez dłuższy czas pozostają na deszczu, mrozie czy śniegu, mogą ulec rozszczelnieniu – wyjaśnia M. Kłaczek.


Firma od lat specjalizująca się w produkcji różnego rodzaju specyfików parafinowych dobrała parametry i skład mieszaniny tak, żeby charakteryzowała ją wysoka stabilność w szerokim zakresie temperatur. Dzięki temu również jej transport jest stosunkowo prosty i nie wiąże się z żadnymi specjalnymi obostrzeniami ani wymaganiami.


Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom związanym z ceną i czasem palenia, zdecydowano się na zastosowanie w mieszaninie palnej nierafinowanych surowców o ciemniejszej barwie. Warto również podkreślić, że zawartość śladowych ilości siarki może pomóc w zabezpieczeniu roślin przed niektórymi chorobami – podsumowuje M. Kłaczek.


Przyjęło się, że świece przeciwmrozowe służą do ochrony tylko winorośli, tymczasem mogą być one stosowane również w sadach owocowych czy na plantacjach krzewów owocowych. Są także niezastąpionym źródłem światła i ciepła na nocnych połowach. Ale to nie jedyne produkty, jakie producent specyfików parafinowych opracował z myślą o sadownikach i plantatorach. Jest jeszcze wosk zielony, Florowax i Florowax czerwony. To produkty przeznaczone do zabezpieczania sadzonek drzew i krzewów przed wysychaniem w czasie transportu i przechowywania.


- To dobre i sprawdzone produkty. Florowaksy zielony i czerwony różnią się od siebie jedynie zabarwieniem, produkt o barwie czerwonej stosuje się tam gdzie ważne jest wyróżnienie lub zaznaczenie warstwy pokrywającej. W porównaniu do wosku zielonego Florowax jest produktem premium, który wyróżnia się wyższą twardością, przez co zabezpiecza rośliny na dłużej nie tylko przed wysychaniem, ale także stanowi barierę mechaniczną, chroniąc przed drobnymi uszkodzeniami. Wosk zielony dobrze się sprawdza, jako zabezpieczenie przed wysychaniem przyciętych pędów oraz stanowi barierę mechaniczną przed wnikaniem ustrojów chorobotwórczych – podsumowuje M. Kłaczek.

 

Biuro prasowe Polwax


POWIĄZANE

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym wymaga wdrożenia odpowiednich rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę