Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Obroża antykleszczowa dla małych i dużych psów - czy warto z niej korzystać?

29 maja 2021
Obroża antykleszczowa dla małych i dużych psów - czy warto z niej korzystać?

Kleszcze, które do niedawna wykazywały aktywność głównie od wiosny do jesieni na łąkach i w lasach, teraz są aktywne przez cały rok właściwie w każdym zakątku Polski. Nasze czworonogi nie są bezpieczne nawet podczas zwykłych, miejskich spacerów po osiedlu, ponieważ te pasożyty często bytują w wysokich trawach czy żywopłotach. Aby ochronić przed nimi naszych podopiecznych, konieczne jest stosowanie odpowiedniej ochrony. Jak działa obroża antykleszczowa dla psów i czy warto z niej korzystać?

Obroża przeciwkleszczowa dla psów – sposób działania

Wśród rozmaitych środków zabezpieczających nasze zwierzaki przed kleszczami, obok kropli spot-on i tabletem są także obroże. W przeciwieństwie do innych preparatów mają one zwykle znacznie dłuższy czas działania, dzięki czemu są uznane za jedne z bardziej ekonomicznych i wygodnych rozwiązań w walce z pasożytami zewnętrznymi. Obroża Kiltix przeciw kleszczom zapewnia stałą, długotrwałą ochronę przez 6-7 miesięcy, a Foresto – najbardziej znana obroża przeciwkleszczowa dla psów od 7 do 8 miesięcy.

 

Sposób działania takiej obroży jest bardzo prosty – pod wpływem ruchów zwierzęcia z obroży uwalniają się substancje czynne, które rozprowadzają się po skórze i sierści psa, dochodząc do najdalszych zakamarków. Z tego powodu, by zachować skuteczność obroży, powinna być ona noszona przez cały czas – zarówno w czasie spacerów, jak i w trakcie odpoczynku na kanapie. W przypadku obroży Kiltix ochrona zaczyna działać już po 24 godzinach od założenia obroży. Jeśli w międzyczasie zachodzi potrzeba wykąpania futrzaka, należy ściągnąć obrożę na czas kąpieli i założyć ją po wysuszeniu psa.

 

Ważne, by obroża nie była założona zbyt luźno, ani zbyt ciasno. Pies powinien móc spokojnie oddychać i ziajać, a pomiędzy obrożą a szyją psa powinniśmy mieć możliwość włożenia dwóch palców. Warto regularnie sprawdzać, czy obroża się nie poluzowała np. w wyniku intensywnej zabawy psiaka. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że ochrona jest skuteczna przez cały czas.

 

Czy obroże przeciwkleszczowe dla psów są bezpieczne?

Wiele osób obawia się, że obroże antykleszczowe mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia i psiaków. Szczególnie często tego typu wątpliwości pojawiają się w przypadku szczeniąt oraz suk ciężarnych lub karmiących.

 

Na szczęście obroże zostały tak stworzone, że ich użytkowanie jest niemal całkowicie bezpieczne. Bez problemu mogą nosić je nawet trzymiesięczne szczenięta oraz suki przez cały okres ciąży i w okresie laktacji.

 


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę