Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna żąda przywrócenia obowiązkowych świadectw zdrowia dla wszystkich przemieszczanych świń oraz przesyłek surowego mięsa wieprzowego. „Bez przywrócenia tego, niefrasobliwie zniesionego przez poprzedni rząd obowiązku, nie uda się zatrzymać afrykańskiego pomoru świń” – mówi Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.
Ostatnie informacje dotyczące sprzedaży zakażonych wirusem ASF świń, którymi handlowano bez odpowiedniej dokumentacji na targowisku w gminie Sokoły (powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie), jasno pokazują, że zniesienie obowiązkowych świadectw było ogromnym błędem. Dlatego Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna, kierując się interesem narodowym i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia publicznego, wskazuje na natychmiastową konieczność przywrócenia instytucji:
1. Świadectwa zdrowia dla świń - w odniesieniu do wszystkich rodzajów przemieszczeń żywych zwierząt wrażliwych na zakażenie wirusem ASF;
2. Świadectwa zdrowia dla mięsa wieprzowego - dla wszystkich przesyłek surowego mięsa wieprzowego w obrocie krajowym.
Powyższe działania muszą zostać wprowadzone natychmiast na terenie całego kraju, w celu wyeliminowania zjawiska niekontrolowanego obrotu zwierzętami i mięsem z nich pochodzącym, które w ocenie KRL-W jest jednym z wektorów roznoszonej choroby. Zwłoka w podjęciu proponowanej decyzji spowoduje nieodwracalne i trudne do oszacowania skutki. W przypadku objęcia epizootią ASF obszarów o dużym zagęszczeniu pogłowia świń, jak województwo mazowieckie, czy kujawsko-pomorskie, dojdzie do załamania sektora polskiej hodowli trzody chlewnej i produkcji mięsa wieprzowego w niewyobrażalnej skali.
Zwalczanie pryszczycy w Wielkiej Brytanii podczas zarazy w latach 2001 –2002 kosztowało brytyjskich podatników 8,5 mld funtów i doprowadziło rynek mięsa wołowego do upadku. - Powinno to być odstraszającym przykładem, do jakich skutków prowadzą zaniedbania w obszarze zapobiegania występowania i rozprzestrzeniania chorób zakaźnych zwierząt oraz uświadomić o skali wydatków Państwa przy walce z chorobą o dużym zasięgu terytorialnym – mówi Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.
Samorząd lekarzy weterynarii przypomina, że w Wielkiej Brytanii, na krótko przed wystąpieniem pryszczycy, zniesiono obowiązek posiadania świadectw zdrowia dla przemieszczanych zwierząt.
Biuro prasowe Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej