Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

O suszy w województwie pomorskim i nie tylko

20 sierpnia 2019
O suszy w województwie pomorskim i nie tylko
MRiRW

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki spotkał się w Słupsku, w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego z rolnikami, wójtami, przedstawicielami służb rolnych i Pomorskiej Izby Rolniczej oraz posłami Ziemi Słupskiej.

- W tym roku susza w województwie pomorskim, w porównaniu do innych regionów Polski była ograniczona. Łącznie na obszarze połowy gmin województwa pomorskiego, dokładnie 57. gmin, wystąpiła susza. Dotknęła ona głownie takich upraw jak: kukurydza na ziarno i kiszonkę, roślin strączkowych i zbóż jarych. Maksymalnie dotyczy do 25% powierzchni wymienionych upraw - informował wiceminister i dodał, że w tych gminach w których ona występuje jest dotkliwa dla rolników.

Wiceminister poinformował, że jest już dostępna kwota 500 mln zł dla rolników którzy mają sporządzone i zatwierdzone przez wojewodę protokoły suszowe. Na początku września zostanie ogłoszony komunikat o możliwości składania wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby uzyskać odpowiednie do wyszacowanych strat odszkodowanie.

Jak podaje Instytut Uprawy i Gleboznawstwa w Puławach w całym kraju straty w uprawach rolnych są szacowane przez 1300 powołanych do tego celu przez wojewodów komisji,  które działają w  1250 gminach. Według ostatnich danych 135 tys. gospodarstwach rolnych oszacowano na powierzchni 1 800 tys. ha UR straty spowodowane przez suszę  na  kwotę  1 087 955,1 tys. zł. Prace komisji  nadal są prowadzone. Według wiceministra Zarudzkiego powyższa kwota strat ulegnie zatem znaczącemu zwiększeniu.

Ryszard Zarudzki przekazał również informacje, że producenci rolni  po oszacowaniu strat spowodowanych przez suszę przez powołane przez wojewodę komisje  mogą aktualnie poza  odszkodowaniami wypłacanymi przez zakłady ubezpieczeń ubiegać się o:

  1. Kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji rolnej.
  2. Poręczenia i gwarancje spłaty kredytów bankowych udzielonych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, znajdujących się na obszarach, gdzie szkody powstały w związku z suszą;
  3. Udzielenie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, na indywidualny wniosek rolnika, odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty
  4. Zastosowanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa
  5. Udzielenie przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym, na indywidualny wniosek producenta rolnego.

Spotkanie było również okazją do rozmowy o innych problemach. Rolnicy wyrażali zastrzeżenia co do pełnej wiarygodności komunikatów IUNG. Nadal uciążliwe jest szacowanie strat i sporządzanie ostatecznych protokołów suszowych. Liczne zapytania ze strony rolników i przedstawicieli dotyczyło działań jakie rząd zamierza podjąć aby zahamować uciążliwości związane z niedoborami, a z czasem nadmiarem wody. W odpowiedzi wiceminister Ryszard Zarudzki  przedstawił główne działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólne z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministerstwem Środowiska. Dotyczą one budowy infrastruktury związanej z małą i dużą  retencją, aktualnych programów realizowanych w  poszczególnych resortach, a związanych z ograniczaniem uciążliwości związanych z suszą i niedoborem wody.

 

 

MRiRW


POWIĄZANE

Rada Europy przyjmuje ulepszone przepisy o ochronie przed agrofagami roślin Rada...

Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski przekazał 18.11.2024 pod...

Kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 są niezbędne dla naszego zdrowia, a ich supleme...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę