Stały komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz UE (SCoPAFF) oficjalnie przyjął projekt rozporządzenia Komisji zezwalającego na stosowanie przetworzonego białka zwierzęcego (PAP) drobiu, trzody chlewnej, owadów oraz kolagenu i żelatyny przeżuwaczy w paszach.
Przedstawiciele państw członkowskich UE w SCoPAFF poparli projekt rozporządzenia Komisji zmieniającego załącznik IV do rozporządzenia (WE) nr 999/2001, które dopuści krzyżowe stosowanie przetworzonych białek zwierzęcych w żywieniu trzody chlewnej i drobiu.
Rozporządzenie zostało przyjęte 25 głosami za i 2 wstrzymującymi się. Projektem zajmie się teraz Parlament i Rada, które wydadzą decyzję w ciągu 3 miesięcy. Brak sprzeciwu umożliwi formalne przyjęcie rozporządzenia przez Komisję oraz publikację w Dzienniku Urzędowym.
Przetworzone białko owadzie oraz przetworzone białka zwierzęce pochodzenia drobiowego (PAP) wydają się obecnie dwoma niezwykle perspektywicznymi źródłami białka w żywieniu trzody chlewnej. Stosowanie przetworzonego białka zwierzęcego umożliwi maksymalne wykorzystanie zasobów, a tym samym osiągnięcie celów zrównoważenia żywności zawartych w strategii „od pola do stołu”.
Możliwości stosowania tego komponentu paszowego może również stworzyć nowy rynek dla producentów drobiu, trzody chlewnej i owadów w UE, a także dla producentów pasz. Stosowanie PAP pozwoli zmniejszyć zależność od niezrównoważonego importu soi i zwiększyć produkcję białka w UE.
POLSUS / Copa - Cogeca