europejskie forum rolników 2025

Nowe reguły fiskalne Unii obniżą wzrost gospodarczy UE

13 maja 2024
Nowe reguły fiskalne Unii obniżą wzrost gospodarczy UE

Europa wchodzi w okres zacieśnienia polityki fiskalnej. W 2025 roku mają wejść w życie nowe reguły fiskalne, które będą miały mieć wpływ na sytuację makroekonomiczną całej Europy.

Według ekspertów nowe zasady spowodują, że dynamika wzrostu krajów strefy euro będzie niższa o 0,2 do 0,4 procent, a wpływ na inflację będzie w zasadzie żaden. Nowe reguły fiskalne mają być bardziej elastyczne i mieć zindywidualizowany charakter. Będą się opierały na regule deficytu 3 proc. PKB i długu publicznym 60 proc. Obie podane wartości nie mają jednak żadnego głębszego podłoża naukowego, nie ma badań naukowych, które jednoznacznie stwierdzałyby, że przekroczenie któregoś z podanych progów spowalnia gospodarkę.

Ekonomiści EBC opracowali analizę, w której oszacowano prawdopodobny wpływ dokonanych zmian na wzrost gospodarczy i inflację w krajach strefy euro. Dynamika wzrostu w klatach 2025–2026 będzie niższa w stosunku do scenariusza bez zacieśniania polityki fiskalnej. W tym samym czasie Stany Zjednoczone i Chiny prowadzące luźniejszą politykę gospodarczą, mogą oczekiwać krótkookresowo wyższej stopu wzrostu, a długookresowo wyższej produktywności w stosunku do UE. Przewidywany poziom wzrostu strefy euro to niecały 1 proc., podczas gdy gospodarka USA osiągnie średni wzrost w okolicach 2 proc., a Chiny ok. 3,5 proc.

Źródło: obserwatorgospodarczy.pl

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę